Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Je vhodné očkovať ak má súrodenec vírusové ochorenie?

    , Autor:

    dobrý deň, syn (13 týždňov) má mať vo štrvtok prvé povinné očkovanie. Staršia dcéra však mala predvčerom horúčku 39. Tú sme zrazili, na druhý den bola už iba zvýšená teplota. Dnes sme boli dať u lekárky moč na vyšetrenie, bol v poriadku. kázala nám prísť v deň očkovania aj sňou, aby ju pozrela. Pred dvoma hodinami sa jej však na tele začali objavovať červené fliačky. To však už sme s lekárkou nestihli skonzultovať, mohlo by ísť o šiestu chorobu?
    Ak by sa potvrdila šiesta choroba, je vhodné, aby bol syn zaočkovaný? Dočítala som sa , že inkubačná doba môže byť až 15 dní. Môže ho lekár zaočnovať aj v takomto prípade, ak je v rodine infekčné ochorenie? alebo sa automaticky očkovanie odloží? Ďakujem pekne za odpoveď.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Očkovanie vždy závisí od lekára, ktorý očkuje, pozná situáciu v rodine, v okolí, vyetrí dieťa. ja osobne ak je v rodine infekčné ochorenie, čo viróza určite je, dieťa, súrodenca neočkujem.