Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Dať ci nedať

    , Autor:

    Dobrý deň prajem. Chcela by som sa spýtať na vás názor. Malý ma 6 mesiacov prvé očkovanie pred 8t teraz sme pred 2tyzdnami druhé odlozili mal silné sopliky pokasliaval sily mu prvé zuby bol strašne mrzuty. Doktorka odložila na teraz ale môj muž mal chripku a aj všetci v jeho práci sú total chorý :-( . Mám dať drobca očkovať ked su teraz doma bacili? Ďakujem lujza

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Zaujala ma vaša hamletovská otázka.......
    Ja zásadne neočkujem, ak je v domácnosti niekto s akútnym ochorením Pravdou je, že hlavne chrípka môže u malhé dieťaťa mať naozaj závažný priebeh, preto sa aj deti od pol roka môžu a aj by sa mali očkovať, keď sú vystavené možnosti ochorenia. Samzrejme, že riešením ochrany detí proti chrípke by bolo očkovanie rodičov, aby ochorenie domov vôbec nedoniesli.
    Ale späť k vašej otázke: vyčkala by som týždeń až desať dní, kým otec nebude infekčný a ukáže sa, či dieťa chrípku nedostalo. Treba sa vak snažiť vyhnúť sa ochoreniu, nechodiť do nákzpných centier, medzi veľa ľudí, aby dieťatko bolo zdravé a mohlo sa v očkovaní pokračovať!