Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Ockovanie rotavirus

    , Autor: bee

    Dobry den, pani doktorka, chcela by som sa Vas opytat na ockovanie proti rotavirusom... Nasho 1,5 rocneho syna planujeme v 2 rokoch dat do jasliciek. Kedze mamicky spominaju, ze velakrat su deti chore, velmi casto chorobu vyvolava rotavirus, ci by ste odporucili radsej zaockovat... Aka je ockovacia schema , ako dlho je dieta chranene a ci ste vo svojej praxi pozorovali nejake neziaduce ucinky? Dakujem.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Vo veku vášho dieťatka už očkovanie nie je možné.
    Očkovanie je účinné , očkuje sa u mňa asi 70 percent detičiek, nežiadúce účinky som nepozorovala
    Očkovanie sa vykonáva od druhé mesiaca veku dieťatka, musí byť ukončené do šiesteho mesiaca, neskôr sa neprevádza. Očkovacia látka sa aplikuje do úst, dieťa sa nepichá, očkovaciu látku vypije. Sú dve očkovacie látky, jedna má dve dávky, druhá tri,
    Očkovanie je účinné hlavne v prvom roku života, postupne účinnosť klesá, ale dieťa sa opakovane stretáva s rotavírusovou infekciou, vo vyššom veku, vzhľadom na skúsenosť s opakovanou infekciou a u očkovaných detí aj vďaka imunite navodenej očkovaní, je priebeh ochorenia už ľahší. Platí to hlavne v prvých rokoch života u detí, ktoré boli očkované. Síce dostanú infekciou, lebo tá je niekedy všade okolo nás, ale priebeh ochorenia býva nezávažný, dieťa nie je potrebné hospitalizovať a liečba je krátkodobá v domácnosti.