Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • TBC test a ockovanie

    , Autor:

    Dobrý deň,
    písala som Vám odľadne TBC testu 5-ročnej dcéry, ktorej vyšiel 6mm. (Ona bola po narodení očkovaná. ) Ďakujem za odpoveď. Syn má 12 rokov, jemu dnes vyšiel ten test 9mm. Bol očkovaný v roku 2004. Mal horšiu reakciu ako dcéra, ktorá bola očkovaná pred 5 rokmi. Môže to súvisieť aj s tým, že 2.6.2016 bol očkovaný proti meningokokom? Či to nemá žiadny vplyv? A ešte sa chcem opýtať, 2.augusta máme povinné očkovanie v 13.roku, je ten odstup medzi očkoavaním a TBC testom v poriadku? nemôže mať nejaké nežiaduce účinky? Ďakujem

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Interval medzi testom a očkovaním je úplne v poriadku.
    reakcia každého organizmu je iná, nesúvisí to s dĺžkou intervalu od očkovania, skôr s tým, s čím všetkým sa organizmus stretol a na čo musel imunitný systém reagovať, možno aj na stretnutie s tuberkulóznym bacilom. Veď preto sa očkujme, aby sme na stretnutie s rovnakým antigénom správne zareagovali. Reakcia 9mm je tiež v norme, to vám iste povedali. Takže nepredpokladám, že to bolo ako reakcia na očkovanie proti meningokokom.