Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Hexa a prevenar 2. kolo

    , Autor: maryt

    Dobry den p. doktorka.
    Mam predcasne narodeneho syna ( v 32 tyzdni - 11.oktobra ). Prve ockovanie sme mu davali v jeho 6tich mesiacoch, stym ze sme ockovanie delili na hexa vakcinu ( 20.april ), a o dva tyzdne neskor sme davali prevenar ( 4.maj ). Pediatricka si nas pozvala na dalsie podanie hexa uz teraz 31.maja.
    Prosim Vas, je tento odstup dostacujuci alebo bude lepsie este aspon dva tyzdne pockat ? Syn prosperuje dobre, prve ockovania zvladol len so zvysenou teplotou 37.7 max. Nam sa zda byt toto ockovanie prilis na rychlo.

    Dakujem za odpoved.
    Maja

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Neviem, či dieťa malo nejaké ochorenie problémy ale podľa všetkých dostupných informácii u zdravého, aj keď predčasne narodeného dieťaťa nie je potrebné očkovanie odďalovať ale očkovať ho riadne podľa jeho veku, tedy nie korigovaného veku. Nedonosené dieťa je ešte viac ohrozeneé ochoreniami , proti ktorým sa očkuje, než načas narodené dieťa.
    Hexa v uvedenom termíne je v poriadku, pneukokové očkovanie môže mať v našom systéme očkovania tzv. 2+1 až najskôr 4.7.