Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Odstup hexa a mmr

    , Autor: bee

    Dobrý deň. Pani doktorka, chcela by som Vás poprosiť o informáciu, koľko musí byť odstup medzi poslednou hexa/pneumokokovou vakcínou a mmr? Náš malý bol treťou dávkou hexa a pneumokok súčasne očkovaný až o 3 mesiace neskôr ako bolo v plane, nakoľko býval chorý...A teraz by malo nasledovať mmr očkovanie...A ešte jednu prosbu...Som čítala, že po mmr býva reakcia na očkovanie až na 10 deň...ako prosím vyzerá? Nejaká horúčka, vyrážky? Dakujem

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    O reakacii na očkovanie vás má informovať lekár, to len na okraj odovede.
    Po neživej očkovacej látke, ako je hexavakcína aj pneukoková vakcína nie je interval presne určený a nie je ani veľmi dôležitýá. Všeobecne dodržiavame interval 14 dní. Teda 14 dní po hexavakcíne a pneumokokovej vakcíne je možné očkovať MMR vakcínu. MMR vakcína obsahuje živé, oslabené kmene vírusov a po tejto vakcíne je ďalšie očkovanie možné najskôr o jeden mesiac. Po MMR vakcíne je reaqkcia na očkovanie o 5 až 11 dní. Prejaví sa horúčkou, červeou vyrážkou po tele. Nie všetky deti však túto reakciu majú. Postupjeme ako vždey pri horúčke, podávame lieky od horúčky, na vyrážku nepodávame žiadne lieky. Reakcia trvá 48 až 72 hodín zväčša.