Poradne

Pridať otázku
odbornik2

Poradňa pediatra

9,643 otázok, odbornik2

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Plač

  , Autor: Marek

  Dakujem za odpoved p. doktorka, skusime to nabuduce s tou glukozou. Ale chcem sa este opytat preco nam maly tak velmi plakal? Manzelka sa nedavno rozpravala s kamoskami a asi dvom sa stalo to iste po ockovani. Velmi silny plac. To ho bolia tie vpychy po injekcii, alebo co? Dakujem.

  Odpovedá: odbornik2

  Vichy po očkovaní ako také nebolia, bolí nôžka, kde sa aplikovala očkovacia látka. Niekedy je plač spôsobený ovplyvnením celého organizmu pri očkovaní. Dieťa je tým vyrušené, vpich ako taký je bolestivý a každé dieťa na túto bolesť reaguje inak, tak ako aj dospelý človek má iný prah bolesti aj prežívanie bolesti.
  Na druhej strane máme aj deti, ktoré po očkovaní sú akoby apatické, jedna mamička nám povedala, že dieťa bolo vypnuté: menej sa hýbe, menej bľaboce, menej sa smeje, komunikuje, je spavé. Očkovanie je proces, kedy sa do organizmu vpraví očkovacia látka a organizmus na ňu rôzne reaguje. Túto reakciu, niekedy aj búrlivú nikto nespochybňuje, upozorňujem na ňu všetky mamičky pri každom očkovaní a odporučím aj riešenie nežiaducej reakcie. Stále však platí, že reakcia na očkovanie je oveľa prijatelnejšia než ochorenie na danú infekciu.

 • Očkovanie

  , Autor: Sju222

  Dobrý deň,
  chcem sa spýtať na váš názor.
  V roku 2014 sa nám narodil syn s metabolickou poruchou(porucha mitochondrii v srdcovom svale,narodil sa s dilatačnou kardiomyopatiou,po 7mesiacoch strávených v nemocnici nám zomrel),teraz máme 10týždňové dvojičky,dievčatá(narodené 39+5tt)chvalabohu zdravé,ktoré o mesiac čaká prvé očkovanie na pneumokoky a hexa.
  Máme veľký strach či bude všetko v poriadku..
  Mali by sme absolvovať s nimi nejaké špeciálne vyšetrenie na metaboliku pred očkovaním? Alebo by bolo lepšie očkovanie rozdeliť,prípadne oddialiť?
  Vopred vám ďakujem za odpoveď!

  Odpovedá: odbornik2

  Mám milú rodinku s rovnakým problémom. Dvojčatá, dievčatká sú dnes už škoiláčky, krásne, zdravé, múdre. Pravdaže sme ich očkovali tak ako všetky ostatné deti, veď zmyslom očkovania je ochrana detí pred závažnými ochoreniami, ktoré by mohli, rovnako ako závažné mitochondriálne ochorenie , ohroziť ich život.
  Takže jednoznačná odpoveď je: žiadne vyšetrenia pred očkovaním nepotrebujete, ak bolo okolo pôrodu a tehotenstva všetko v poriadku, deti sú zdravé a posúvanie očkovanie nie je potrebné, ani správne a mohlo by zdravie detí ohroziť!.

 • Plač

  , Autor: Marek

  Dobry den p. doktorka. Chcem sa opytat, nas maly nar. 17.06. t.r. bol ockovany minuly pondelok. Dve noci po sebe potom neuveritelne silno plakal vyse 3 hodin kazdu noc. Volali sme p. doktorke a ta nam povedala ze to je v poriadku, nemame sa nicoho bat. Ze je to ocakavana reakcia. Z coho tak silno plakal? Preco sa to tak deje? Ozaj sa nemusime nicoho bat? Dakujem vopred za odpoved.

  Odpovedá: odbornik2

  Reakcia na očkovaie býva rôzna, od takej, že nič sa na správaní dieťatka nezmení až po intenzívnu reakciu, ako ste zažili vy. Nie je to neočakávaná eakcia, ale ak je takáto intenzívna, zvyknem dieťatko na ďalšie očkovanie pripraviť, hovoríme tomu, očkovanie so zvýšenou opatrnosťou. 24 hodín pred očkovaním a 12 až 24 hodín po očkovaní podávame dieťatko roztok glukózy / glukopur/vo vode. Reakcia býva mienejšia.

 • mmr a infekt

  , Autor: silvia

  Dobry vecer! Vopred vam dakujem za odpoved. Moja mala bola ockovana mmr vakcinou. Medzitym starsia dcera dostala nadchu, teplotu. Na 4.den dostala nadchu a teplotu aj mladsia/samozrejme/. Moze to malej nejako ublizit? Dakujem este raz za odpoved.

  Odpovedá: odbornik2

  Nie , nemôže jej toublížiť. Organizmus dokáže reagovať na podanie očkovacej látky aj na medzitým vzniknutý infekt. Teda vytvoria sa protilátky po očkovaní a taktiež organizmus zareaguje obrannými látkami na vírus, ktorý spôsobil uvedené ochorenie. Akurát sa na piaty až jedenásty deň po očkovaní môže objaviť teplota a červená vyrážka na tele ako reakcia na očkovanie. To by ovšem mohlo vzniknúť aj bez toho, aby dieťatko medzitým dostalo infekciu.

 • Vakcíny

  , Autor: Jana

  Dobrý deň pani doktorka. Máme 3 mesačnú dcéru a čaká nás prvé očkovanie. Chcela by som sa opýtať aké očkovacie vakcíny by ste odporučili. Malinká nie je vôbec dojčená od narodenia sme na umelom mliečku. Ďakujem Vám za odpoveď.

  Odpovedá: odbornik2

  Základné očkovanie proti tetanusu, čiernemu kašľu, záškrtu, detskej obrne, hemofilovej infekcii a žltačke typu B sa prevádza očkovacou látkou infanrix hexa, máme s ňou dlhoročné skúsenosti, chráni proti uvedeným ochoreniam, nežiadúce vedľajšie účinky nebývajú časté, prevážne sa objaví teplota, reakcia je do 24 hodín, trvá zväčša 48 hodín, rovnako ako po očkovaní proti pneumokokom. Toto očkovanie je možné zabezpečiť dvoma očkovacími látkami, Prevenar / proti 13 typum baktérie streptococcus pneumoniae, očkuje sda 3x do roka, dopláca sa 12,9 €/ alebo očkovacou látkou Synflorix / proti 10 + 1 druhom uvedenje baktérie, tiež sa očkuje 3x do roka, nič sa nedopláca/. Obe očkovacie látky sú veľmi kvalitné, chránia proti uvedeným typom baktérie / ktoré sú obsiahnuté vo vakcíne/, nežiadúce účinky pozorujeme zriedka. O tom, ktorú očkovaciu látku si vyberiete rozhodnte vy, nedá sa o žiadnej povedať,že je lepšia. Samozrejme, Prevenar chráni proti 13tim, synflorix proti 11tim druhom pneumokoka. To vnímajú rodičia ako zásadný rozdiel.
  V tomto veku je možné z nepovinných ale vhodných očkovaní zabezpečiť očkovanie proti rotavírusom. Očkujem dvojdávkovou očkovacou látkou, chráni proti závažnému ochoreniu spôsobenému rotavírusmi, ktoré keď dieťatko dostane v ranom veku do jedného roka vyžaduje zväčša jeho hospitalizáciu. Niektoré štúdie uvádzajú, že je zvýšený výskyt cukrovky alebo aj celiakiu u detí, ktoré toto ochorenie prekonali. Očkovacia látka je hradená rodičmi ale poisťévňa nakoniec väčšiu časť platby preplatí . očkovanie sa prevádza podaním tekutiny do pusinyk, teda dieťatko očkovaciu látku vypije. Očkovanie chráni v prvom roku života plne, neskôr dieťatko môže infekckuiu dostať ale priebeh býva oveľa ľahší, než u neočkovaných detí.

 • Ockovanie rotavirus

  , Autor: Bee

  Dobry den, pani doktorka, chcela by som sa Vas opytat na ockovanie proti rotavirusom... Nasho 1,5 rocneho syna planujeme v 2 rokoch dat do jasliciek. Kedze mamicky spominaju, ze velakrat su deti chore, velmi casto chorobu vyvolava rotavirus, ci by ste odporucili radsej zaockovat... Aka je ockovacia schema , ako dlho je dieta chranene a ci ste vo svojej praxi pozorovali nejake neziaduce ucinky? Dakujem.

  Odpovedá: odbornik2

  Vo veku vášho dieťatka už očkovanie nie je možné.
  Očkovanie je účinné , očkuje sa u mňa asi 70 percent detičiek, nežiadúce účinky som nepozorovala
  Očkovanie sa vykonáva od druhé mesiaca veku dieťatka, musí byť ukončené do šiesteho mesiaca, neskôr sa neprevádza. Očkovacia látka sa aplikuje do úst, dieťa sa nepichá, očkovaciu látku vypije. Sú dve očkovacie látky, jedna má dve dávky, druhá tri,
  Očkovanie je účinné hlavne v prvom roku života, postupne účinnosť klesá, ale dieťa sa opakovane stretáva s rotavírusovou infekciou, vo vyššom veku, vzhľadom na skúsenosť s opakovanou infekciou a u očkovaných detí aj vďaka imunite navodenej očkovaní, je priebeh ochorenia už ľahší. Platí to hlavne v prvých rokoch života u detí, ktoré boli očkované. Síce dostanú infekciou, lebo tá je niekedy všade okolo nás, ale priebeh ochorenia býva nezávažný, dieťa nie je potrebné hospitalizovať a liečba je krátkodobá v domácnosti.

 • atopicky ekzem a ockovanie

  , Autor: zuzkav

  Dobrý deň, chcela by som vás poprosiť o radu...Syn má 1 rok. Asi pred dvoma mesiacmi sme mu našli na pleci ružový drsný fliačik. Teraz sa mu to objavilo aj na hrudníku. Detská lekárka mi povedala, že je to atopický ekzém. Čakala som, že nás pošle ku kožnej, ale povedala, že kožná by nám hneď dala kortikoidy, že radšej najprv vyskúšame jednu masť, ktorú má už odskúšanú. Syn mal byť pri tejto kontrole aj očkovaný, ale mal teploty, tak sa očkovanie odložilo. Pediatrička mi povedala, že s ním mám prísť na očkovanie keď teploty ustúpia.
  Ja som však teraz čítala, že deti je možné očkovať iba v období, keď je atopický ekzém v úplnom pokoji. To ale naša pediatrička nespomínala. Takže keby syn nemal teplotu, tak by ho zrejme aj napriek ekzému zaočkovala.
  Chcem sa opýtať, či je to naozaj tak, že keď nie je ekzém v pokoji, dieťa sa nesmie očkovať.
  Teraz sme mali mať tretie preočkovanie (nepamätám si už proti čomu). Je treba dodržať aj nejaké obdobie, do ktorého sa musí to preočkovanie urobiť?
  Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: odbornik2

  Z dvoch ružových fliačikov ako ich popisujete nie je možné spraviť diagnózu atopický ekzém!
  Deti mávajú na koži rôzne vyrážky, niekedy je toreakcia na jedlo, niekedy na niečo z okolia, často sa príčina nezistí. Uvidíte ako zaberie mastička.
  samozrejme, ak dieťa noazaj má atopický ekzém, tak v období tzv. Exacerbácie, keď je koža červené, doškriabaná, svrbí dieťa neočkujeme, až keď sa koža upokojí. Toto určite nie je váš problém. Ku konkrétnemu očkovaniu u vás sa neviem vyjadriť, pretože som nález nevidela, iste to zhodnotí vaša pani doktorka.
  Očkovanie v roku je proti tetanus, záktu, čiernemu kašľu, žltačke B, hemofilovej infekcii, detskej obrne a pneumokokom. Očkovanie je možné od šiesteho mesiaca po druhej dávke, treba to spraviť čo najskôr ako je možné po tomto intervale. Malo by to byť najneskôr rok po druhom očkovaní ale naozaj je lepšie čím skôr!!!

 • MMR v USA

  , Autor: Tana

  Dobrý deň, pani doktorka,
  ďakujem za Vaše všetky odpovede ohľadne MMR očkovania. My sme dnes museli teda dcéru dať zaočkovať v USA. Bola som teda dosť zhrozená, žiadne vyšetrenie, nič, vyplnili sme papier, že je zdravá, nemá teplotu , že pri iných očkovaniach nemala extra zlé reakcie...a to bolo všetko, zaočkovali ju. Teda, ja mám z očkovania hrozný strach a teraz tŕpnem, či dcéra bude naozaj v poriadku. Chcem sa ešte opýtať, dali sme si potvrdiť to očkovanie do nášho očkovacieho preukazu. No oni tu nemajú vakcínu Priorix, vôbec nevedeli, čo to je. Napísala tam len MMR 2, dátum, číslo šarže v tvare LO....a ešte nám dali aj ich očkovací preukaz, kde už majú predtlačené tie očkovania, čiže nám len do kolónky MMR napísala dátum a je tam pečiatka centra, kde očkovanie prebehlo. Teraz sa bojím, že keďže tie vakcíny nemajú rovnaký názov, či mi to na Slovensku uznajú?Ďakujem za Váš čas a odpoveď.

  Odpovedá: odbornik2

  Očkovanie prebehlo v poriadku, určite nebude mať žiadne nežiadúce účinky, kvôli tomu, že ju neprezrel lekár, opýtali sa všetko, čo bolo potrebné, aby očkovanie prebehlo bez problémov.
  Očovanie vám na Slovensku určite uznajú, vo svete sú pokiaľ viem len dve očkovacie látky MMR, jedna je Priorix od firmy GSK a druhá VAXPRO od firmy MSD, ktorou vás očkovali. Táto látka je registrovaná aj na Slovensku. Nemajte obavy, všetko je v poriadku, keď sa vrátite na Slovensko, necháte si to zapísať do slovenského očkovacieho preukazu a nie je potrebné očkovanie v jedenástom veku života!

 • Da sa očkovať dieťa, az v vo veku 4 roky?

  , Autor: Magdalena

  Pani doktorka chcela by som sa opýtať ,ak dieťa ma 4 roky a nema žiadne očkovania ,lebo nezilo na slovensku ,ako treba postupne očkovať dieťa, ak ho chcem zaočkovať.

  Odpovedá: odbornik2

  Tak ako sa postupuje u našich detí, teda má dostať Infanrix hexa prvú dávku, o 6 týždňov až dva mesiace druhú dávku a o šesť mesiacov po duhej dávke tretiu dávku. Pevenar stačí podať jednu dávku. MMR / mumps, osýpy a ružienku/ jednu dávku. Interval medzi MMR a ďalším očkovaním musí byť najmenej 4 ideálne 6 týždńov.

 • Tretia davka MMR

  , Autor: Tana

  Dobrý deň,
  písala som Vám minulý mesiac viackrát ohľadne očkovaní , myslela som že už to bude všetko, no predsa sa chcem ešte niečo opýtať. Dcéra má 5 rokov, má na Slovensku všetky očkovania, no odchádzame na rok do USA, kde pôjde do škôlky a podľa ich očkovacieho kalendára MUSÍ mať dve MMR očkovania. Na Slovensku sme to už nestihli vybaviť, takže sme sa rozhodli, že si to zaplatíme a dáme ju zaočkovať v USA. No otázka znie, po návrate, keď dcéra bude mať jedenásť rokov, musí dostať znova ďalšie očkovanie MMR? Môžu to odo mňa požadovať, prípadne mi dať pokutu za odmietnutie? AKo sa postupuje v takýchto prípadoch? Rieši sa to potom cez nejaké úrady? Prípadne je možné dať aj tretiu MMRku? Môže to mať nejaké vážnejšie následky? ďakujem

  Odpovedá: odbornik2

  Ja som vám chcela ešte doplniť odpoveď, pretože som medzitým zistila. že nie je potrebné žiadne povolenie z úradu verejného zdravotníctva, dievčatko sa mohlo zaočkovať na Slovensku, akurát neviem, či by poisťovňa preplatila očkovaciu látku, ale stojí 10 €, takže aj to by asi nebol. problém.
  Ako vidíme ste už v USA. Nechajte sa zaočkovať druhou dávkou MMR a nechajte si tento údaj zapísať do očkovacieho preukazu alebo iným spôsobom získajte validný dôkaz o tom, že druhú dávku MMR dostala. Následne v jedenástom roku života sa na Slovensku spraví len preventívna prehliadka a očkovať sa nebude. Nie je potrebné ani vhodné aplikovať tretiu dávku očkovacej látky.

 • očkovanie

  , Autor: monkaf

  Dobrý deň, chcem sa spýtať na podanie 3. dávky infanrixu a prevenaru. Viem, že sa podáva po 6 mesiacov po druhej dávke. My sme druhú dávku dostali 5.februára, znamená to,že najbližšie by sme mali ísť 8. augusta ale chcem sa spýtať, či je možné očkovať už aj 5. augusta?

  Odpovedá: odbornik2

  Je možné očkovať už aj 5.augusta, je to presne pol roka.

 • TBC test a modrinka

  , Autor: Tana

  Dobrý deň,
  prosím Vás, je v poriadku, ak syn po viac ako 2 týždňoch od TBC testu (výsledok bol 9mm)má na tom mieste stále akoby modrinku? Keď ide von, niekedy sa mu to ešte zhorší, potom doma to opäť vybledne (až to takmer nevidno). Neupozornili ma, že by sme mali na to nejak špeciálne dozerať. Má to zospodu ruky, takže ani nejak priame slnko mu ta to nesvieti. Ďakujem,

  Odpovedá: odbornik2

  TBC test sa robí do predlaktí z hornej časti, takže si neviem predstaviť ako môže uvedená modrinka s týmto testom súvisieť. Ak tá modrinka pretrváva, odporúčam navštíviť lekára.

 • MMR ockovanie

  , Autor: Tana

  Dobrý deň,
  ďakujem za všetky Vaše odpovede na moje otázky a mám ešte poslednú. Keďže o mesiac odchádzame do USA, chcem dať dcéru zaočkovať ešte Nimenrixom. Termín máme 2.8., keďže pani doktorka má dovolenku. No podľa najnovších zákonov v USA, deti ktoré idú do predškolskej (čiže majú 5 rokov, teda to sa týka mojej dcéry) musia mať určité očkovania. No a náš očkovací kalendár sa líši od amerického v MMR očkovaní. Oni očkujú tú druhú dávku pred začiatkom školy. U nás sa očkuje až v 11.roku. No a otázka je, dá sa na Slovensku požiadať o skoršie očkovanie touto vakcínou? A je bezpečné? A je vhodné očkovať touto vakcínou týždeň pred odletom? Ak ak nie, a dám dcéru zaočkovať Nimenrixom, po akom čase by som ju prípadne mohla dať v USA zaočkovať MMR vakcínou? Ďakujem Vám veľmi pekne.

  Odpovedá: odbornik2

  Je určite lepšie zaočkovať najskôr Nimenrix, pretože následne po očkovaní touto vakcínou / neživou/ je možné už o krátky čas očkovať aj MMR vakcínou / zväčša nechávme interval 14 dní ale nie je to podmienky/.
  Dá sa učite požiadať o skoršie očkovanie vakcínou MMR ale pravdepodobne je potrebné o to požiadať regionálny ústav verejného zdravotníctva so zdôvodnením., prípadne aj vašu poisťovňu. Ide o to, aby vakcínu poisťovňa v mimoriadnom termíne peplatila. Faktom je, že reakcia na očkovanie Nimenrixom príde do 24 hodín a trvá cca 48 hodín: eplota, spavosť, bolesti hlavy. Dieťa potrebuje byťv kľude, žiadne fyzické ani psychické namáhanie. \é dní po očkovaní bude učite môcť cestovať. Reaakcia na očkovanie po MMR pichádza až o 5 až 11 dní. Býva to teplota, vyráža , niekedy zdurenie lymfatickcýh uzlín, reakcia rvá 3 až 5 dní. Ak by ste zaočkovali najskôr MMR, keďže sa jedná o živú vacínu, ďalie očkovanie je možné najskô o 4 týždne, ideálne dodžiavame termín 6 týždňov.

 • MMR ockovanie

  , Autor: Tana

  Dobrý deň,
  ďakujem za všetky Vaše odpovede na moje otázky a mám ešte poslednú. Keďže o mesiac odchádzame do USA, chcem dať dcéru zaočkovať ešte Nimenrixom. Termín máme 2.8., keďže pani doktorka má dovolenku. No podľa najnovších zákonov v USA, deti ktoré idú do predškolskej (čiže majú 5 rokov, teda to sa týka mojej dcéry) musia mať určité očkovania. No a náš očkovací kalendár sa líši od amerického v MMR očkovaní. Oni očkujú tú druhú dávku pred začiatkom školy. U nás sa očkuje až v 11.roku. No a otázka je, dá sa na Slovensku požiadať o skoršie očkovanie touto vakcínou? A je bezpečné? A je vhodné očkovať touto vakcínou týždeň pred odletom? Ak ak nie, a dám dcéru zaočkovať Nimenrixom, po akom čase by som ju prípadne mohla dať v USA zaočkovať MMR vakcínou? Ďakujem Vám veľmi pekne.

  Odpovedá: odbornik2

  Očkovanie MMR je možné zopakovať najskôr po 6tich týždnoch, bežne sa očkuje po pol roku. Môžete si nechať zaočkovať MMR v USA, všetky štáty to majú podľa svojho očkovacieho kalendára. Očkovanie aj v intervale druhá dávak po prvej o pol roka je úplne bezpečné. Dá sa požiadať aj na Slovenksu o zaočkovanie skôr ako v jedenástom roku života. pravdepodobne je potrebné v takom prípade druhú dávku vakcíny uhradiť.
  Očkovanie Nimenrixom je možné. Po zaočkovaní Nim enrixom je možné očkovanie MMR o cca 14 dní ale aj skôr. Očkovanie Nimenrixom po MMR by mohlo byť realizované najskôr o 4 týždne po MMR, ideálne o 6 týždňov.
  MMR môžete zaočkovať pred odletom, len treba počítať s tým, že prípadná reakcia na očkovanie sa objaví o 5 až 11 dní po očkovaní. po druhej dávke reakcia nebýva častá.

 • TBC test a ockovanie

  , Autor: Tana

  Dobrý deň,
  písala som Vám odľadne TBC testu 5-ročnej dcéry, ktorej vyšiel 6mm. (Ona bola po narodení očkovaná. ) Ďakujem za odpoveď. Syn má 12 rokov, jemu dnes vyšiel ten test 9mm. Bol očkovaný v roku 2004. Mal horšiu reakciu ako dcéra, ktorá bola očkovaná pred 5 rokmi. Môže to súvisieť aj s tým, že 2.6.2016 bol očkovaný proti meningokokom? Či to nemá žiadny vplyv? A ešte sa chcem opýtať, 2.augusta máme povinné očkovanie v 13.roku, je ten odstup medzi očkoavaním a TBC testom v poriadku? nemôže mať nejaké nežiaduce účinky? Ďakujem

  Odpovedá: odbornik2

  Interval medzi testom a očkovaním je úplne v poriadku.
  reakcia každého organizmu je iná, nesúvisí to s dĺžkou intervalu od očkovania, skôr s tým, s čím všetkým sa organizmus stretol a na čo musel imunitný systém reagovať, možno aj na stretnutie s tuberkulóznym bacilom. Veď preto sa očkujme, aby sme na stretnutie s rovnakým antigénom správne zareagovali. Reakcia 9mm je tiež v norme, to vám iste povedali. Takže nepredpokladám, že to bolo ako reakcia na očkovanie proti meningokokom.

Otázok: 519