Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • triaška pri teplote u 10 ročného syna

    , Autor: vanda013

    Dobrý deň
    mam 10 ročného syna v minulom roku v septembri dostal teplotu zaspinkal po dvoch hodinach ako zaspal začalo s ním triasť silno asi 3-5 minut pozvracal sa šli sme na pohotovosť,hospitalizovali nas urobili vyšetrenia a o dva dni pustili s tým,že odporučili neurologicke vyšetrenie a eeg mozgu nebolo jasné či je to silna zimnica alebo môže ísť o záchyt epilepsie, na neuro sme boli sledovaní rok,3x robené eeg mozgu jedenkrát tak,že od polnoci nemohol spinkať,všetko negatívne ,lekárka neurologička epi jednoznačne vylúčila,ale dala mi do konečníka diazepan myslím,že môže isť o silnu zimnicu,príp.krč z teploty, ale to je už riadne veľký podľa mňa, teraz začiatkom jula večer povedal,že mu je zima,zaspinkal a horel,teplota 38,4 nestihla som mu dať talbetku na zníženie teploty, po 2 hodinach od zaspinkania opäť triaška,pozvracal sa,šli sme na pohotovosť,tam povedali,že viroza,dali mu vypiť pohár vody a dali od teploty paralen, ak by veľa zvracal,povedali,že ho hospitalizujú,ako sme prišli domov teplota klesla,zaspinkal ,ráno sme šli k našej pediatričke,ktorá ma dovolenku takže mu,zastupujúca lekárka vzala ešte moč na rozbor,či nema zapalené močove cesty,keď mal triašku,moč bol negatívny,postupne klesala i teplota o dva dni bol syn uplne bez teploty a postupne začal i normálne jesť,dovtedy hlavne pil čajik. Môže mať i také veľké dieťa silnú triašku pri teplote ?naša lekárka ma momentálne dovolenku a ja fakt neviem,či opätovne žiadať neurologické vyšetrenie alebo je normálne silná triaška u velkých detí už nad 38 stupnov?Ďakujem za radu

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Každé dieťa reaguje na teplotu inak. triaška prichádza na vzostupe teploty, ak dieťa je pri vedomí, reaguje na otázky adekvátne, spolupracuje, nie je to epileptický záchvat len tras pri vzostupe teploty. Môže to byť aj u väčích detí, mnohé takto reagujú na zvyšovanie teploty, parí k tomu aj vracanie. Preto je správne takto reagucim deťom dať liek od teploty už pri teplote nad 37,5 st. Celzia. Samozrejem navštívte vau lekáku po dovolenke a poraďte sa sňou, pozná dieťa aj celú rodinu.