Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Zatekajuce hlieny

    , Autor:

    Dobry den.Mam 7 mesacnu dcerku a uz skoro tri tyzdne nas trapia sopliky,ktore su sice biele popr.cire,ale nejdu same von(jedine s odsavackou na vysavac)iba nam stekaju do hrdielka a mala chrapci.Teplotu ani ine tazkosti sme nastastie nemali.Sice sa snazi odkaslat,no nie vzdy jej to ide

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Určite nepoužívajte odsávačku na vysávač!!!!!!!!!
    Hlieny pravdepodobne vôbec nezatekajú, dieťa chrčí preto, že hlieny sa tvoria, aby chránili sliznicu nošteka pred horúčavou, suchom, nečistotami / v ete aj v zime zase skôr pred chladom/, v suchom prostredí hlien vyschne. Vzhľadom na to, že v nošteku stále prúdi vzduch sem a tam, hlieny vyschnutý sa rozkmitá, vznikne zvuk, ktorý sa ešte v úzkej trubici dýchacích ciest zvýrazní a zosilnie. Preto počujete chrčanie, nie je to chorobný príznak je to fyzikálny jav. Pomôžete dieťatku tak, že mu zvlhčíte noštek sterimarom alebo fyziologickým roztok / prípravok libenar/ a zvlhčíte aj prostredie v byte/ vlhké ručníky, okolo postieľky/.
    Dieťa nie je choré, pokiaľ nekašle, nemá teplotu, papá, je čulé a preto ani netreba nič riešiť.