Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Pneumokok

    , Autor: zaza8080

    Dobry den. Moj 15 mes.syn bol hodpitalizovany pre febrilie. Zistila sa atypicka pneumonia-IgM chlamydie pozit.,obojstranny zapal usi,bola robena paracenteza.Z vyterov z nosa vysiel pneumokok. Bolo odporucane urobit vytery v rodine a preliecit. Mame este 2 deti v skolke,cize velka pravdepodobnost pozitivity vyteru,ja som pred rokom mala pozit.vyter na pneumokoka tiez. Ma
    vyznam preliecit celu rodinu,ked za urcity cas ho budeme mat opat. Nie som zastanca zbytocnej atb liecby,ale pre ochranu najmladsieho samozrejme pojďeme do toho.
    Dakujem za odpoved.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Nemá význam preliečiť celú rodinu, presne ako predpokladáte, pneumokoky bývajú súčasť mikrobiálnej výbavy človeka a neliečime výtery ale ochorenie. To je všeobecne platný názor akceptovaný všetkými lekármi aj mikrobiológmi. Za niektorých špecifických okolností však liečime aj nosičov. To by však mal určiť ošetrujúci lekár najmladšieho člena rodiny, či si myslí, že preliečenie celej rodiny by mohlo byť prínosom pre toho najmladšieho.