Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Ekzem

    , Autor:

    Dobry den, chcela by som sa poradit. Mam 4 mesacnu dceru a uz asi mesiac a pol mala na tvaricke cerveny fliacik. Detska doktorka nam dala na to Excipial ale nelepsilo sa to. Dokonca sa jej to zhorsilo mala cervene obe licka a aj po hlavicke a za uskami cervene a suche flaky. Boli sme u koznej dala nam Bor chladivy krem,Camphor casta a Elokom a diagnoza ekzem. Po 3 dnoch jej to zmizlo ale cca o tyzden sa to objavilo zasa. Nie som velmi nadsena z tych kortikoidov co obsahuje Elokom. Ano natieram jej to len tak 1-2 dni s Elokom vecer a cez den iba mastim Bor chladivy krem. Moja otazka je ci by sa to nedalo liecit aj niecim inym a dlhodobo ucinnejsim? A este papame zatial iba mlieko Nutrilon HA. Aj to by ma zaujimalo ci by nebolo dobre ho zmenit ci uz na ine HA alebo obycajne? Kladiem si otazku ci jej ten ekzem nemohlo vyvolat aj to mliecko HA. Pije ho od narodenia ale v rodine sme neni nikto alergik? Dakujem za pomoc.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Mlieko HA ekzém pravdepodobne nespôsobilo ale ani to nie je liečebné mlieko ak ja podozrenie na alergiu na bielkovinu kavského mlieka. Ja osobne považujem tieto mlieka za takmer zbytočné a už vôbec ich nedávam deťom, kde nie je žiadna záťaž v oblasti alergie na bielkovinu kravského mlieka.
    Neviela som dieťa, ťažko poradiť. Ja v týchto prípadoch v prvom rade volím ežim: nesme sa spotiť, musí byť obliekaná cibuľovito, všetko musí byť bavlneneé, bez chĺpov, aj ke'd vy máte sveter nemôžete si ju zobrať na ruky, aby ju chĺpy zo svetra nepodráždili.
    Kožťu treba hydratovať aj pemasťovať Na kúpeľ používame linolla fet oil bad, po kúpeli premastenie krémom s kysleinou mliečnou a ak treba na postihnuté ložiská krém s kortikoidom alebo ichthamolom. To sa však dá povedať ktorý a kam len ke'd kožu vidím a dotknem sa jej.