Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • pneumokok v nose

    , Autor: teada

    Dobry den, pani doktorka mojej dcerke, ma 4,5 roka a z vyteru jej zistili pneumokoka v nosteku, nasa pediatricka mu hovori skolkarsky pneumokok..vytery sa robili na zaklade silneho kasla dnom a i nocou..no kym prisli vysledky, kde sa potvrdil pneumokok, tak uz prestala tak silno kaslat, tak nasa Dr sa aj potesilal, ze telo zabojovalo samo..no po mesiaci zacal kasel silny opat , uz to trva tyzden aj tri dni cez den aj v noci, je naozaj hrozostrasny, dusivy az ju napina na zvracanie, kasael trva dlho a vobec sa nemeni , je stale rovnako silny..doktorka jej dala sirupcek na kasel a aerius, ze to ten pneumokok sa vratil, ale nic nezabera, vobec nic..v poslednej dobe ma kveceru aj zvysenu teplotu, pred par dnami mala 38,4, predtym 37,9 a vcera vecer 37,9..rano nema nic, lieky proti teplote nedavam zatial..dychanie ma ciste ked sme boli u obvodnej lekarky..co to moze byt?ak je to zas pneumokok, nezabrali by jej atb, kedze tak strasne kasle??nie som moc za podavanie atb, ale toto je uz vela:(..mame este 6 rocneho syna, ktory kaslal prvy, ale miernejsie ako dcerka a mame aj 11 mesacne dietatko co musim kojit v noci velmi casto a uz som s manzelom z toho unavena kazduckuuuuu noc presilny kasel, na ktory nic ale nic nezabera...prosim poradte

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Dôvodov tohot kašľa môže byť viac, môe sa podieľať aj pneumokoková infekcia, keďže už má aj teplotu. Môže to však byť aj následok vírusového ochorenia, máme ich teraz veľa, deti sú aj zachrípnuté, unavené, bohužiaľ treba dávať len podpornú liečbu: vitamíny, imunoglukan, veľmi dobre robí kalciový siup a ditustat alebo sinecod na potlačenie kašľa. Inou príčinou však môže byť atypická infekcia, to treba vyšetriť z krvi ale môže sa aj,keď je to v tomto veku málo pravdepodobné ak je očkovaná, jednať o čierny kašeľ, čo môže byť nebezpečné aj pre bábätko, ak nemá ešte všetky očkovania. Na základe zhodnotenia týchto úvah je potrebné nasadiť liečbu.