Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • bronchitída

    , Autor: zaza8080

    Dobrý deň, pani doktorka. Mám 8,5mes. syna, ktorý od októbra je častejšie prechladený-soplíky, zvýš.TT, niekedy kašeľ. Má alergiu na bielkovinu KM/krv v stolici, diagnóza na zákl.mojej elimin. diéty/. Skúšala som opäť mliečnu bielkovinu len v pečive, bez jedenia mliečných výrobkov, krv v stolici sa neobjavila, no zdá sa mi, že tie soplíky sa nakopili odvtedy, stolica s hlienmi. Teraz mal opäť čire soplíky, subfebrílie, po týždni sa pridal kašeľ vlhký, neskôr nemohol dobre odkašľať. Asi na 4.deň, keď kašľal, len zvýš. TT, tak sme boli na LSPP, kde pán doktor diagnostikoval bronchitídu. Napísal nám Klacid a mucosolvan. Potom som ešte poprosila urobiť CRP, ktoré bolo 7, čo ma prekvapilo. Lekár svoje rozhodnutie nezmenil. Tak sme nasadili ATB. CHcem sa opýtať, nemohol byť posluch. nález len na základe zahlienenia, ak CRP bolo 7 a bola to už rozbehnutá infekcia DC? Alebo svedčí posluchový nález vždy o bakteriálnej infekcii DC? Napriek ATB liečbe, čo sme nasadili v sobotu, v pondelok bol syn spastický a po konzultácii s alergológom staršej dcéry sme inhalovali ventolín. Obávam sa, že bude sa nám to opakovať pri každej viróze. Myslíte si, že ATB boli opodstatnené a neprešlo by nám to len na ventolíne a mukolytikách? Aké máte s tým skúsenosti? Opäť som sa rozhodla pre diétu bez mliečnej bilekoviny. ďakujem za odpoveď

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Diétu držte, naozaj príčinou opakovaných ťažkostí môže byť alergia na bielkovinu kravského mlieka.
    Neviem a ani nerada hodnotím prácu iných kolegov, dieťa som nevidela. Faktom je, že bronchitída, hlavne v tomto veku, býva spôsobená vírusmi a antibiotická liečba zväčša vôbec ni e je potrebná, ak tak len pri hroziacej alebo vzniknutej bakeriálnej komplikácii. Lekár na pohotovosti však dieťa ani rodinu zväčša nepozná, tak sa istí, teda dá antibiotiká.