Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Fenistil kvapky

    , Autor: lim3tka

    Dobry vecer, pani doktorka,

    rada by som pocula Vas nazor na Fenistil kvapky, resp. to, ze pri kazdej nadche, kasli, prechladnuti, resp. aj preventivne moja lekarka predpisuje Fenistil kvapky. Pravdupovediac, ja som nie moc zastanca toho, aby sa do dietata stale pchali nejake kvaky a lieky, a nejako sa stale branim mu davat Fenistil kvapky pri obycajnej nadche, prechladnuti, resp. teraz preventivne, ked zacal chodit do skolky. Moj nazor je taky, ze pokial nenecham jeho imunitu bojovat s chorobou a dam Fenistil, mozem mu nejake alergie skor privodit, aj ked momentalne sme ziadne alergie nezaznamenali...Dalsia vec, od zaciatku septembra mal maly 2x nadchu, potom zacal pokasliavat, co vyvrcholilo do riadneho kasla, s vysokou teplotou, tak moja lekarka nasadila aj antibiotika, plus to, ze po dolieceni mozeme nasadit Ribomunyl, aby sa vraj v skolke lepsie drzal a chranil ho. Ja sa vsak tomu opat branim, lebo to bola prva silnejsia choroba, a v podstate moj nazor je, ze liecit imunitu mozno treba zacat po viacerych opakovanych chorobach, hm, nie som lekar, rozmyslam iba ako laik. Rada si precitam Vas nazor a v podstate radu, ci zatial nestaci skusit iba napr. munoglukan sirup, pripadne nejaky kalciovy sirup na ochranu pred kaslom, nadchou, kedze v skolke je tychto nastrah kazdy den v tomto obdobi dost...Pripadne, mate nejake dobre skusenosti s nejakym volnopredajnym liekom na odkasliavanie pri kasli bez horucky?Dakujem Vam za Vas nazor..
    Z.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Ja sa nevyjadrujem k liečbe kolegov. Fenistil určite nedávam preventívne, pri nádche tiež len, keď bráni dieťaťu vo voľnom dýchaní cez nos a sú prejavy opuchu slznice dýchacích ciest.
    Ribomunyl po prvom vážnejšom infekte tiež nepodávam. Nevidímna to dôvod.
    Antibiotika sa majú dávať na bakteriálnu infekciu, ktorá má svoje charakteristiky / horúčka, vysoké CRP/ alebo ked takéto ochorenie hrozí u inak imunokompromitovaného / znížená imunita/ pacienta.
    Imunoglukan je kvalitný liek na podporu imunity, ktorý má klinické štúdie, preto ho dávam takmer všetkým deťom, hlavne na začiatku dochádzky do predškolských koletívnych zariadení.
    Na odkaliavanie dávam často prospan s veľmi dobrým efektom-.