Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • zväčšnené uzliny na krku

    , Autor: janat

    Dobrý deň. Syn má 2 roky a 4 mesiace. Do roku a pol býval veľmi často chorý (3x zápaly močových ciest a neskôr to boli časté angíny). Keď mal rok a pol, hospitalizovali ho pre podozrenie na infekčnú mononukleózu. Po prekonaní ochorenia mu brali krv na zistenie protilátok, výsledky vyšli negatívne. Asi 6 mesiacov syn užíva bylinné kvapky na modelovanie imunity a odvtedy chorý nebol. Pred pár dňami som mu nahmatala na pravej strane krku zväčšené uzliny. Chorý nebol už pol roka, ani teraz nemá ani sopeľ. Doktorka mu na to dala octanovú masť a ak mu to do týždňa nezmizne, zoberie mu krv, lebo vraj to mohla spôsobiť prekonaná mononukleóza. Je dôvod na obavy? Čo to môže signalizovať?

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    U detí často pozorujeme zväčené lymfatické uzliny, hlavne n krku. Deti sa stretávajú s mnohými antigénmi, mikróbmi, chooboplodnými záodkami a ich imunitný systém na nich reaguje,,,, tvorí protilátky, bráni organizmus. Výsedlom býva zväčnie lymfatických uzlín. Zväčenie však môže byť, spolu s inými príznakmi aj prejavom závaýžného ochorenia. Prístup vašej lekárky je správny - nie je dôvod na nepodložené obavy ale ak príznaky pretrvávajú, je potrebné spraviť vyšetrenia, ktoré odhalia závažnejšie ochorenie.