Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Bolesť nožičiek

    , Autor: jana83j

    Dobrý deň, chcem sa spýtať mám 2 ročného synčeka, ktorého niekedy v noci alebo neskoro večer bolia nožičky. Tá bolesť ho zvykne zobudiť zo spánku. Niekedy aj plače. Ukazuje, že ho boli spodná časť chodidla, päta a niekedy aj kolená. Všetko ponatierame modrou indulonou a masírujem mu to. Zhruba po 5 minutách aj skôr bolesť odozneje a potom sa ešte raz alebo dva krát vráti.
    Takéto bolesti má niekedy aj raz za týždeň inokedy raz za mesiac. Neviem, či treba vyhľadať lekára, pripisujem to rastovým bolestiam, ale neviem, či robím správne. Meria 92 cm a veľmi rád stále behá. Chodilo má zatiaľ ploché ešte sa mu nevybudovala klenba. Bolesti sa objavujú nezávisle na zaťažení niekedy aj po pokojnom dní keď priveľa nechodí, nebehá inokedy aj keď viac prejde. Ešte pije menej tekutín.
    Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Ja v takomto prípade vždy spravím základné laboratórne vyšetrenia, aby som vylúčila závažné ochorenie. Až keď sa toto vylúči, je možné to považovať za rastové bolesti a postupovať konzervatívne: masáže, natieranie prípadne pri intenzívnych ťažkostiach liek od bolesti.