Poradňa pediatra

Pridať otázku
odbornik2

Poradňa pediatra

10,243 otázok, odbornik2

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Plač dieťaťa

  , Autor: Nikuš

  Prosím neviete mi pomôcť malicka ma 5,5 mesiaca a pred pár dnami mala teploty teploty prešli ale mala plače a chytá si hlavičku a ked zaspava tak aj ľavé usko neviete mi pomôcť? Ked niesom pri nej stále plače iba na prsniku chce byt .Ďakujem veľmi pekne

  Odpovedá: odbornik2

  Predpokladám, že dieťatko bolí uško, treba vyhľadať lekára, či tam nie je zápal. Najčastejšie sa to táva, keď dieťatko chodí na pláaie dojčiat.

 • Zachripnute babatko

  , Autor: miska22

  Dobrý den. Včera som si vsimla, ze moje 6 mesacne bábätko ma zachrípnutý hlas. Posledné dni bol viac umrncany s uplakaný ako obvykle (ide mu zub) a viac a nahlas "džavoce". Moze to súvisieť s tým alebo mam radšej vyhľadať pediatricku? Iné príznaky (sopel, kašeľ, teploty) nemá. Vopred ďakujem za odpoved

  Odpovedá: odbornik2

  Dieťatko naozaj môže mať preťažené hlasivky a preto je zachrípnuté. Niekedy sa to môže stať aj pri veľmi teplom počasí, kedy je neprimerane sucho. Odporčam zvlhčiť prostredie, nemusí to byť celkom tak, ako keď má laryngitidu pri viróz, kedy používame aj zvlhčovať. Stačí okolo postieľky alebo nad postieľku umiestniť vlhký ručník alebo plachtu.

 • Obličky

  , Autor: Lucik

  Chcem sa opytat p.doktorka. Dcera ma 16 mes. a ma problemy s oblickami. Presnejsie ren duplex vpravo. Hovorili mi, ze to nic nie je, vela ludi s tym zije ani o tom nevie, inak bolo vsetko v poriadku len potom 2x uz bola hospitalizovana s akutnou tubulointersticialnou nefritidou v kratkej dobe od seba (12/2016, 3/2017). Okrem toho pri beznej kontrole na nefro zapal dolnych moc.ciest. Robena cystografia-negat. V rodine nikto nema problemy s oblickami. Dostala dlhodobu liecbu, macmiror pol tabl.vecer, po mesiaci pol tabl.vecer obden. Liecba trvala 3 mesiace. Ukoncila sa pred tyzdnom. Nemate nejake skusenosti s takouto liecbou? Bojim sa, aby sa to zas v kratkej dobe malej nevratilo. Inak nepouzivame vlhcene obrusky, nekupeme v bazene, casto prebalujem a uz od 1 roka chodi pekne na nocnik. Na nefrologii bol moc cisty, no z biochemie chodia vysledky ze kontaminacia, ale povedali mi ze to nic, pokial je moc na nefrologii cisty. Co znamena ta kontaminacia? Nemoze byt aj to ten problem zapalov? Strieda sa to raz su pody sterilne, potom kontaminacia a to bola v tej liecbe macmiroru. Vdaka za odpovede

  Odpovedá: odbornik2

  Obličky s zložitý orgán, ktorý má aj veľmi komplikovaný vývin. Preto sa čsto objavujú rôzne vrodené anomálie,. Nemusia robiť žiadne ťažkosti, býva to náhodný nález ale na druhej strane môžu byť príčinou opaovaných problémov. kým sme obličky nevyšetrovali hneď po pôrode, na mnohé problémy sa eprišlo zavčasu a malo to za následok vážne ochorenia obličiek až po ich úlné zlyhanie. našťastie dnes aktívne pátame aj po anomáliách a samozrejme sledujeme, či obličky správne pracujú. Akákoľvek anomália býva príčinou zápalu obličiek aj dolných močových ciest. Dôležité je zabániť opakovaným zápalovým ochoreniam, aby nedošlo k úplnému zničeniu obličky a vyradeniu z funkcie. Postup pri liečbe vašej céry bol jediný správny: zabrániť opakovaným infekciám. Taktiež režim u týchto detí musí zabrániť infekcii: časté prebaľoanie, umývanie, hygiena, čo sa týka aj prádla, odporúčam do desať rokov žehliť nohavičky, aj kekď už bude odplienkovaná. Kým neviete zaručiť, že sa vo vode nevyciká, nemala by sa kúpať v bazénoch, jazerách a pdobne, môže sa kpúpať v mori. Má mať dostačočný potný režim / ale zase neprelievať!/, má užívať vitamin D a mať zdravú výživu. Obmdziť solenie.
  Čo sa týka kontaminácie: znamená to, že nájdené baktérie pravdepodobne nepochádzajú z močových ciest ale z okolia ústia močovej trubice: z kože, zbytkov stolice, niekedy mohli byť aj v skavke, ak nebola sterilná alebo v sáčku ak sa moč odoberá do sáčku / čo nepovažujem za správne! - dieťa má po umytí cikať rovno do sterilnej skúmavky/. Je dôležité odlíšiť kontamináciu od nálezu baktérie v moči, pretože kontaminovaná oč nie je dôkaz bakteriálneho zápalu a je zbyočné dieťa liečiť!!!!

 • Zahlieneny nostek

  , Autor: simca11

  Dobry den. Moja dcerka ma 3 mesiace a uz skoro mesiac mame stale sopliky. Toho hlienu je velmi vela a je to hlboko. Minuly tyzden nam Dr.predpisala fenistil kvapky 2 krat po 4 kvapky. Chcem sa opytat ako dlho sa mozu uzivat? Su navykove? Pretoze jeden den sme vynechali a mala bola velmi nepokojna a stale plakala. Moze to byt absenciou lieku?
  Dakujem velmi pekne za odpoved

  Odpovedá: odbornik2

  Nviem ako sa tie soplíky prejavujú, či robia dieťatku nejaké ťažkosti: nevie dýchať cez noštek, spinká s otvorenou pusou, musí púťat prsník pri pití pre plný notek. V takom prípade je dôležité čistiť notek, použiť aj kvapky do nosa na uvolnenie sliznice a prípadne aj ten fenistil. Nebýva návykový a nemyslím, že dieťtko bolo nepokojné kvôli jeho vsdeniu.
  Ak dieťatko nemá žiadne ťažkosti len počujete chrčanie nejedná sa o ochorenie, nie je potrebné liečiť. Dieťatko má vyschnutý hlien v nošteku / hlien sa tvorí stále, pretože chráni sliznicu noteka/ a ak hlien vyschne pri rvalom pohybe vzduchu v horných dýchacích cestách sa zaschnutý hlien rozkmitá a vznikne chrčavý zvuk. Teba len zvhčiť prostredie ale aj sliznicu nošteka / libenar, sterimar/ a všeko sa upraví.

 • Rinovirus pokrač.

  , Autor: katica

  Dobry večer,prepáčte že Vám znova píšem,ale chcela by som nadviazať na predošlú otazku Rinovirus.
  Nepochopte to prosim zle,ale neviem či som sa ja zle vyjadrila,ale mala som na mysli rinovírusy,ktoré spôsobujú nádchu,a nie rotavirusy.
  Pýtala som sa preto,lebo dcérka mala nádchu,doktorka nám povedala že má obyčajný rinovirus, bez teplôt,bez komplikacií,a asi o dva týždne dostala zápal pľúc.Chcela som iba vedieť či sa pri zápale pľúc robí aj vyšetrenie na rinovírusy.
  Dakujem

  Odpovedá: odbornik2

  Ja som to pochopila, že sa jedná o rhinovírusy a aj som odpovedla v tom zmysle.

 • Rinovirus

  , Autor: katica

  Dobry deň,dcérka 17 ročná,má zápal pľúc,a berie antibiotiká.Chcela by som sa spýtať,či môže zápal pľúc vzniknúť aj z bežnej nadchy- konkretne z rinovirusov?
  Ešte by ma zaujímalo,či sa pri podozrení na zápal pľúc,vyšetrujú laboratórne rinovírusy.
  Dakujem

  Odpovedá: odbornik2

  Neviem, prečo vás zaujímajú najmä rotavírusy, Tie sú zväčša príčinou nádchy, bežne sa vôbec nevyšetrujú, pretože to nie je podstatné, liečba je symptomatická, antibiotiká ani antivirotiká na to nie sú a ani sa podávajú. Príčinou zápalu pľúc teoreticky môže byť aj rotavírus ale skôr pri oslabení imunity jedinca alebo rotavírus sám oslabí lokálnu imunitu dýchacích ciesta a potom nasaden iný vyvolávateľ zápalu pľúc. Ochorenie je potom potrebné liečiť podľa celkového stavu pacienta / doma, hospitalizácia/ a samozrejme podľa predpokladaného vyvolávateľa alebo príčinu komplikácie/ baktérie, mycoplazmy, chlamýdie a pod. /.

 • Infra lampa

  , Autor: Zuzana

  Dobry den,mam mesacne babetko a ma zahlienene dutiny neviem jej to vytiahnut odsavackou,chcem sa opytat ci ju mozem nahriat infra lampou ak ano na aku dobu.Dakujem

  Odpovedá: odbornik2

  Žiadne zahlienené dutiny iste nemá, ono ešte ani nemá dutiny maxiláne, teda na tvári vyvinuté. Tvorí sa mu hlienik v dutinkách za noštekom a ten chráni honé dýchacie cesty pred zmenami počasia, nečistotami, chorobopldnými mikobmi. Nie je potrebné odsávať, nič tam nie je, čo by sa dalo odsať, Ak počujete chrčanie je to pohyb vyschnutého hlienu v nošteku pri prúdení vzduchu. Potrebujete zvlhčiť sliznicu nošteka, na čo použite libenar a zvlhčiť aj prostredie: namočte plachtu, poriadne ju vyžnýkajte a prestriete na postieľku dieťatka, pozor, aby nebola taká mokrá, že ste tečie do postieľky!

 • triaška pri teplote u 10 ročného syna

  , Autor: vanda013

  Dobrý deň
  mam 10 ročného syna v minulom roku v septembri dostal teplotu zaspinkal po dvoch hodinach ako zaspal začalo s ním triasť silno asi 3-5 minut pozvracal sa šli sme na pohotovosť,hospitalizovali nas urobili vyšetrenia a o dva dni pustili s tým,že odporučili neurologicke vyšetrenie a eeg mozgu nebolo jasné či je to silna zimnica alebo môže ísť o záchyt epilepsie, na neuro sme boli sledovaní rok,3x robené eeg mozgu jedenkrát tak,že od polnoci nemohol spinkať,všetko negatívne ,lekárka neurologička epi jednoznačne vylúčila,ale dala mi do konečníka diazepan myslím,že môže isť o silnu zimnicu,príp.krč z teploty, ale to je už riadne veľký podľa mňa, teraz začiatkom jula večer povedal,že mu je zima,zaspinkal a horel,teplota 38,4 nestihla som mu dať talbetku na zníženie teploty, po 2 hodinach od zaspinkania opäť triaška,pozvracal sa,šli sme na pohotovosť,tam povedali,že viroza,dali mu vypiť pohár vody a dali od teploty paralen, ak by veľa zvracal,povedali,že ho hospitalizujú,ako sme prišli domov teplota klesla,zaspinkal ,ráno sme šli k našej pediatričke,ktorá ma dovolenku takže mu,zastupujúca lekárka vzala ešte moč na rozbor,či nema zapalené močove cesty,keď mal triašku,moč bol negatívny,postupne klesala i teplota o dva dni bol syn uplne bez teploty a postupne začal i normálne jesť,dovtedy hlavne pil čajik. Môže mať i také veľké dieťa silnú triašku pri teplote ?naša lekárka ma momentálne dovolenku a ja fakt neviem,či opätovne žiadať neurologické vyšetrenie alebo je normálne silná triaška u velkých detí už nad 38 stupnov?Ďakujem za radu

  Odpovedá: odbornik2

  Každé dieťa reaguje na teplotu inak. triaška prichádza na vzostupe teploty, ak dieťa je pri vedomí, reaguje na otázky adekvátne, spolupracuje, nie je to epileptický záchvat len tras pri vzostupe teploty. Môže to byť aj u väčích detí, mnohé takto reagujú na zvyšovanie teploty, parí k tomu aj vracanie. Preto je správne takto reagucim deťom dať liek od teploty už pri teplote nad 37,5 st. Celzia. Samozrejem navštívte vau lekáku po dovolenke a poraďte sa sňou, pozná dieťa aj celú rodinu.

 • Vírusová angína horúčka

  , Autor: Bee

  Ďakujem za odpoveď. No atb boli po 3 dňoch vysadené. Iné ani neboli nasadené. Iné vyšetrenie nebolo, nakoľko malý sa zdal byť úplne fit bez akéhokoľvek klin obrazu... Inf mononukleozu vylúčili, pretože nemal vôbec zväčšené lymfatické uzliny. Dnes sme chorí znova. Prv dutiny, teraz opäť horúčka okolo 39.5...začína kašeľ, crp nízke, výter negatívny... Hoci má žltú sekréciu z nosa, veľmi upchate dutiny a dokonca už má dnes chytené aj oči... Ja už neviem... Chcem sa prosím ešte opýtať, ten nurofen 7mg/kg môže byť každých 6 abo len každých 8 hodín?? Na krabicke je ze 3-4x denne... Mame takú skúsenosť, že nám nezaberá paralen takmer vôbec...nurofen lepšie.. Takže keď ma po 3 hodinách znovu okolo 39,treba to zrazat? Nie je lepšie počkať na nurofen po 6 hodinách? Alebo fyzikálne? Zábaly, kúpeľ? Keď sa ešte vrátim k tej alergii na atb... Predsa som si spomenula, že pár vyrážok mal aj predtým z amoksiklavu...ale naozaj málo... Ďakujem opäť za rady, pekný deň

  Odpovedá: odbornik2

  Nurofen v uvedenj dávake môžete podať už po šiestich hodinách. Ak je teplota nad 39 st. C, treba spraviť aj zábaly alebo potieranei telíčka vlažným, chladným uterákom, žinkou, plienkou. Určite treba dieťatko sledovať a pri pretrvávaní teploty znova navštíviť lekára.

 • Chrcanie

  , Autor: Zuzana

  Dobry den pani doktorka

  Odpovedá: odbornik2

  Otázka nemá žiaden obsah. polite znova.

 • Bolesť v slabinach.

  , Autor: Lenka23

  Dobrý deň, moja 2,5 ročná dcérka sa posledné dva mesiace sťažuje na bolesť v slabinach resp. bedrových slabinach. Nie je to pravidelné ale keď už áno tak veľmi plače. Teploty nemá už dvakrát sme s tým boli u doktorky ale nič nezistila ani nás nikam neposlala. Crp bolo v poriadku. Nemáte náhodou skúsenosť čo by to mohlo byť. Ďakujem

  Odpovedá: odbornik2

  Ak nemá poruchu chôdze, nekríva nesúvisí to s bedrovými zhybmi. Treba však vyšetriť, či nemá v slabinách zväčšené uzliny, prípadne že tam nelokalizuje bolesť odinakiaľ: obličky, brušo, dolné končatiny, podľa toho by bolo potrebné spraviť základné vyšetrenia: moč, odbery, sono bruška a atd.....Závisí od vyšetrenia.

 • Ochlpenie v podpazuši

  , Autor: Jaroslava

  Dobry večer,začiatkom tyždňa som sa pytala na ochlpenie v podpazuši u mojej 6a pol ročnej dcery.Pisali ste mi,že to nie je dovod na obavy...Ja však obavy stále mám....Chcela by som sa spytat,čo može byt teda dovodom takto skoreho ochlpenia.Dakujem.

  Odpovedá: odbornik2

  Príčiny môžu byť rôzne, od naozaj nezávyžných, kedy je len samostatné ochlpenie / niekedy čstejšie výraznejie ochlpenie u viacerých členov rodiny/ až po závažné príčiny / napríklad aj nádory/. Odporúčam preto vyhľadať vášho lekára, ktorý dieťa vyšetrí, zhodnotí závažnosť príznakov a podľa potreby odošle dieťa na endokrinologické konziliárne vyšetrenie.

 • Flaky na jazyku

  , Autor: Simka

  Dobry den pani doktorka,moja dcerka byva posledny rok casto chora,vzdy pred alebo pocas choroby sa jej na konci jazyka zjavi cerveny flak,niekedy aj dva,ohraniceny dookola.neboli ju to ani nesvrbi a ma to tam potom niekolko tyzdnov.pred 2 tyzdnami brala antibiotika cefzil lebo mala zvysene crp,mala vysoke horucky 39.4,vtedy sa flaky objavili a zase zmizli a dnes ma zvysenu teplotu 37.1 pod pazuchou a 37.6 meranu na cele a uz sa jej objavil flak.Krvou mala vtedy vysledky na hranicne chlamydie.Neviete,co ten flak moze znamenat,poruchu imunity alebo sa jedna o tzv. Geograficky jazyk. este sa chcem spytat,co je dobre na podporu imunity.davame jej imunogklukan,a berie ho uz 3 x za posledny rok a nezda sa mi,zeby nejak zaberal. Dakujem za odpoved.

  Odpovedá: odbornik2

  Neviem ako je dieťatko staré. Fľaky najazyku môžu mať miekoľko príčin, môže to byť už spomínaný geografický jazyk, ale ten by pretrvával dlhie, nesúvisel by s ochoením. M"že to byť prejav potravinovej alergie, ale to by tiež malo aj iné príznaky. Takže pravdepodobne sa jedná o dismikróbiu pri ochorení, užívaní antibiotík a liekom voľby je dostatočne dlhé / mesiac najmenej/ podávanie probiotík. Taktiež vitamíny sú vhodné, naapríklad cebion 2x multi 5 ml denne

 • ochlpenie v podpazuší

  , Autor: Jaroslava

  Dobrý deň,pred dvoma dňami som si u dcérky pri sprchovaní všimla tmavé chľpky v podpazuší.V každom podpazuší má 2-3 chľpky,dlhé asi 1,5-2 cm.Veľmi ma to vystrašilo,nakoľko dcérka má iba 6 a pol roka...Počula som o predčasnej puberte,ale neviem,či by to mohol byť náš prípad-zdá sa mi to skoro.Inde som si ochlpenie zatiaľ nevšimla.Inak dcérka je na svoj vek vysoká,no veľmi štíhla(takisto ako aj ja) a aj na nohách a rukách má tmavšie ochlpenie.U pediatričky sme ešte neboli,pretože má dovolenku-bude ordinovať až o dva týždne,no neviem,či to dovtedy "vydržím".Jej sestrička mi však tvrdí,že to určite nič nie,no nevidela ju,len po telefóne sme sa rozprávali...Viete mi poradiť,čo by to mohlo byť?Dakujem!

  Odpovedá: odbornik2

  Príznaky predčasnej puberty majú aj iné charakteristiky ako takéto malé ochlpenie. Nie je dôvod hneď riešiť tento problém, dôležité je dieťa sledovať, či sa neobjavia iné príznaky predčasnej puberty : pokračujúce ochlpenei, rast prsníkov, priberanie, menses. Určite všetko vydrží do píchodu vašej lekárky, ktorá dieťa vyšetrí a podrobne vás poučí , čo treba sledovať. Nález ktorý popisujete nie je dôvodom na obavy.

 • Bruško

  , Autor: jana83j

  Dobrý deň p. doktorka,
  chcem Vás poprosiť o radu. Mám synčeka, ktorý má 3 roky. Bolieva ho bruško a stolicu má raz za 4 až 5 dní. Trvá to asi mesiac. Tá je hutná, tmavohnedá. Bolesť sa objavuje aj ráno, aj večer a sama odoznie, býva však z toho nepokojný. Dávame mu probiotika Infant dophilus. Snažíme sa aby jedol dostatok ovocia, zeleniny, pil vodu, ovocný čaj, dávame mu kompóny, hlavne slivkový a aj šťavu z neho. Boli sme aj u lekárky tá mu dala sirup dufalac. Užíva ho 3 dní po 5 ml. Prvý deň 10 ml. Dala mu aj Vermox, že to môžu byť parazity. Ten sme mu zatiaľ nedali. Neurobila žiadny test, či parazity má. Zobrala vzorku moču, ten je v poriadku. V stredu mám ísť na sono. Chcem sa spýtať, čo si myslíte, či to môžu byť parazity aj bez iného vyšetrenia a či mu také lieky podať Aký postup by ste zvoli Vy. Nechcem ho zbytočne zaťažovať, bruško ho aj tak bolí dosť. V oblasti konečníka sa neškriabe. Ďakujem pekne za Váš názor.

  Odpovedá: odbornik2

  Vyšetnei stolice na parazity robievame, ale často sa stane, že výsledok je negatívny a dieťa má ťažkosti, tak to preličime, teda parazity, akoby naslepo a stav sa upraví, parazity sú u detí veľmi časté.
  Príčinou ťažkostí vášho synčekaje ale skôr problém s vyprázdŃOVANÍM. TENTO PROBLÉM ČASTO SÚVISÍ S odplienkovávaním, je to psychogénne podmienené, je to v hlave dieťatka. Je potrebná diéta pro zápche/ tekutiny, vynechať kako, čokoládu, varenú ryžu, vaenú mrkvu, tvrdé syry, mak/ a aj psychická podpora. neirešiť to s dieťaťom stále, nehovoriť pred ním s nikým / ani rodičia medzi sebou, ani babke tete atd/ o tomto probléme! S dieťaťom v íntímnej chvíľke, kedy ste sami môžete tento problém primerané otvoriť: ao o robia dospelí, ako sa dá vyhnúť plienke a pdobne.
  Liečba trvá najmenej tak dlho ako trval problém, duphalac dávam šx denne kým nie je celkom mäkká až riedka stolica, potom cca 3 týždne denne a potupne vysadzovať.
  Samozrejme treba vylúčiť aj iné príčiny bolestí brucha.

Otázok: 2063