Poradňa pediatra

Pridať otázku
odbornik2

Poradňa pediatra

10,196 otázok, odbornik2

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • triaška pri teplote u 10 ročného syna

  , Autor: vanda013

  Dobrý deň
  mam 10 ročného syna v minulom roku v septembri dostal teplotu zaspinkal po dvoch hodinach ako zaspal začalo s ním triasť silno asi 3-5 minut pozvracal sa šli sme na pohotovosť,hospitalizovali nas urobili vyšetrenia a o dva dni pustili s tým,že odporučili neurologicke vyšetrenie a eeg mozgu nebolo jasné či je to silna zimnica alebo môže ísť o záchyt epilepsie, na neuro sme boli sledovaní rok,3x robené eeg mozgu jedenkrát tak,že od polnoci nemohol spinkať,všetko negatívne ,lekárka neurologička epi jednoznačne vylúčila,ale dala mi do konečníka diazepan myslím,že môže isť o silnu zimnicu,príp.krč z teploty, ale to je už riadne veľký podľa mňa, teraz začiatkom jula večer povedal,že mu je zima,zaspinkal a horel,teplota 38,4 nestihla som mu dať talbetku na zníženie teploty, po 2 hodinach od zaspinkania opäť triaška,pozvracal sa,šli sme na pohotovosť,tam povedali,že viroza,dali mu vypiť pohár vody a dali od teploty paralen, ak by veľa zvracal,povedali,že ho hospitalizujú,ako sme prišli domov teplota klesla,zaspinkal ,ráno sme šli k našej pediatričke,ktorá ma dovolenku takže mu,zastupujúca lekárka vzala ešte moč na rozbor,či nema zapalené močove cesty,keď mal triašku,moč bol negatívny,postupne klesala i teplota o dva dni bol syn uplne bez teploty a postupne začal i normálne jesť,dovtedy hlavne pil čajik. Môže mať i také veľké dieťa silnú triašku pri teplote ?naša lekárka ma momentálne dovolenku a ja fakt neviem,či opätovne žiadať neurologické vyšetrenie alebo je normálne silná triaška u velkých detí už nad 38 stupnov?Ďakujem za radu

  Odpovedá: odbornik2

  Každé dieťa reaguje na teplotu inak. triaška prichádza na vzostupe teploty, ak dieťa je pri vedomí, reaguje na otázky adekvátne, spolupracuje, nie je to epileptický záchvat len tras pri vzostupe teploty. Môže to byť aj u väčích detí, mnohé takto reagujú na zvyšovanie teploty, parí k tomu aj vracanie. Preto je správne takto reagucim deťom dať liek od teploty už pri teplote nad 37,5 st. Celzia. Samozrejem navštívte vau lekáku po dovolenke a poraďte sa sňou, pozná dieťa aj celú rodinu.

 • Vírusová angína horúčka

  , Autor: Bee

  Ďakujem za odpoveď. No atb boli po 3 dňoch vysadené. Iné ani neboli nasadené. Iné vyšetrenie nebolo, nakoľko malý sa zdal byť úplne fit bez akéhokoľvek klin obrazu... Inf mononukleozu vylúčili, pretože nemal vôbec zväčšené lymfatické uzliny. Dnes sme chorí znova. Prv dutiny, teraz opäť horúčka okolo 39.5...začína kašeľ, crp nízke, výter negatívny... Hoci má žltú sekréciu z nosa, veľmi upchate dutiny a dokonca už má dnes chytené aj oči... Ja už neviem... Chcem sa prosím ešte opýtať, ten nurofen 7mg/kg môže byť každých 6 abo len každých 8 hodín?? Na krabicke je ze 3-4x denne... Mame takú skúsenosť, že nám nezaberá paralen takmer vôbec...nurofen lepšie.. Takže keď ma po 3 hodinách znovu okolo 39,treba to zrazat? Nie je lepšie počkať na nurofen po 6 hodinách? Alebo fyzikálne? Zábaly, kúpeľ? Keď sa ešte vrátim k tej alergii na atb... Predsa som si spomenula, že pár vyrážok mal aj predtým z amoksiklavu...ale naozaj málo... Ďakujem opäť za rady, pekný deň

  Odpovedá: odbornik2

  Nurofen v uvedenj dávake môžete podať už po šiestich hodinách. Ak je teplota nad 39 st. C, treba spraviť aj zábaly alebo potieranei telíčka vlažným, chladným uterákom, žinkou, plienkou. Určite treba dieťatko sledovať a pri pretrvávaní teploty znova navštíviť lekára.

 • Chrcanie

  , Autor: Zuzana

  Dobry den pani doktorka

  Odpovedá: odbornik2

  Otázka nemá žiaden obsah. polite znova.

 • Bolesť v slabinach.

  , Autor: Lenka23

  Dobrý deň, moja 2,5 ročná dcérka sa posledné dva mesiace sťažuje na bolesť v slabinach resp. bedrových slabinach. Nie je to pravidelné ale keď už áno tak veľmi plače. Teploty nemá už dvakrát sme s tým boli u doktorky ale nič nezistila ani nás nikam neposlala. Crp bolo v poriadku. Nemáte náhodou skúsenosť čo by to mohlo byť. Ďakujem

  Odpovedá: odbornik2

  Ak nemá poruchu chôdze, nekríva nesúvisí to s bedrovými zhybmi. Treba však vyšetriť, či nemá v slabinách zväčšené uzliny, prípadne že tam nelokalizuje bolesť odinakiaľ: obličky, brušo, dolné končatiny, podľa toho by bolo potrebné spraviť základné vyšetrenia: moč, odbery, sono bruška a atd.....Závisí od vyšetrenia.

 • Ochlpenie v podpazuši

  , Autor: Jaroslava

  Dobry večer,začiatkom tyždňa som sa pytala na ochlpenie v podpazuši u mojej 6a pol ročnej dcery.Pisali ste mi,že to nie je dovod na obavy...Ja však obavy stále mám....Chcela by som sa spytat,čo može byt teda dovodom takto skoreho ochlpenia.Dakujem.

  Odpovedá: odbornik2

  Príčiny môžu byť rôzne, od naozaj nezávyžných, kedy je len samostatné ochlpenie / niekedy čstejšie výraznejie ochlpenie u viacerých členov rodiny/ až po závažné príčiny / napríklad aj nádory/. Odporúčam preto vyhľadať vášho lekára, ktorý dieťa vyšetrí, zhodnotí závažnosť príznakov a podľa potreby odošle dieťa na endokrinologické konziliárne vyšetrenie.

 • Flaky na jazyku

  , Autor: Simka

  Dobry den pani doktorka,moja dcerka byva posledny rok casto chora,vzdy pred alebo pocas choroby sa jej na konci jazyka zjavi cerveny flak,niekedy aj dva,ohraniceny dookola.neboli ju to ani nesvrbi a ma to tam potom niekolko tyzdnov.pred 2 tyzdnami brala antibiotika cefzil lebo mala zvysene crp,mala vysoke horucky 39.4,vtedy sa flaky objavili a zase zmizli a dnes ma zvysenu teplotu 37.1 pod pazuchou a 37.6 meranu na cele a uz sa jej objavil flak.Krvou mala vtedy vysledky na hranicne chlamydie.Neviete,co ten flak moze znamenat,poruchu imunity alebo sa jedna o tzv. Geograficky jazyk. este sa chcem spytat,co je dobre na podporu imunity.davame jej imunogklukan,a berie ho uz 3 x za posledny rok a nezda sa mi,zeby nejak zaberal. Dakujem za odpoved.

  Odpovedá: odbornik2

  Neviem ako je dieťatko staré. Fľaky najazyku môžu mať miekoľko príčin, môže to byť už spomínaný geografický jazyk, ale ten by pretrvával dlhie, nesúvisel by s ochoením. M"že to byť prejav potravinovej alergie, ale to by tiež malo aj iné príznaky. Takže pravdepodobne sa jedná o dismikróbiu pri ochorení, užívaní antibiotík a liekom voľby je dostatočne dlhé / mesiac najmenej/ podávanie probiotík. Taktiež vitamíny sú vhodné, naapríklad cebion 2x multi 5 ml denne

 • ochlpenie v podpazuší

  , Autor: Jaroslava

  Dobrý deň,pred dvoma dňami som si u dcérky pri sprchovaní všimla tmavé chľpky v podpazuší.V každom podpazuší má 2-3 chľpky,dlhé asi 1,5-2 cm.Veľmi ma to vystrašilo,nakoľko dcérka má iba 6 a pol roka...Počula som o predčasnej puberte,ale neviem,či by to mohol byť náš prípad-zdá sa mi to skoro.Inde som si ochlpenie zatiaľ nevšimla.Inak dcérka je na svoj vek vysoká,no veľmi štíhla(takisto ako aj ja) a aj na nohách a rukách má tmavšie ochlpenie.U pediatričky sme ešte neboli,pretože má dovolenku-bude ordinovať až o dva týždne,no neviem,či to dovtedy "vydržím".Jej sestrička mi však tvrdí,že to určite nič nie,no nevidela ju,len po telefóne sme sa rozprávali...Viete mi poradiť,čo by to mohlo byť?Dakujem!

  Odpovedá: odbornik2

  Príznaky predčasnej puberty majú aj iné charakteristiky ako takéto malé ochlpenie. Nie je dôvod hneď riešiť tento problém, dôležité je dieťa sledovať, či sa neobjavia iné príznaky predčasnej puberty : pokračujúce ochlpenei, rast prsníkov, priberanie, menses. Určite všetko vydrží do píchodu vašej lekárky, ktorá dieťa vyšetrí a podrobne vás poučí , čo treba sledovať. Nález ktorý popisujete nie je dôvodom na obavy.

 • Bruško

  , Autor: jana83j

  Dobrý deň p. doktorka,
  chcem Vás poprosiť o radu. Mám synčeka, ktorý má 3 roky. Bolieva ho bruško a stolicu má raz za 4 až 5 dní. Trvá to asi mesiac. Tá je hutná, tmavohnedá. Bolesť sa objavuje aj ráno, aj večer a sama odoznie, býva však z toho nepokojný. Dávame mu probiotika Infant dophilus. Snažíme sa aby jedol dostatok ovocia, zeleniny, pil vodu, ovocný čaj, dávame mu kompóny, hlavne slivkový a aj šťavu z neho. Boli sme aj u lekárky tá mu dala sirup dufalac. Užíva ho 3 dní po 5 ml. Prvý deň 10 ml. Dala mu aj Vermox, že to môžu byť parazity. Ten sme mu zatiaľ nedali. Neurobila žiadny test, či parazity má. Zobrala vzorku moču, ten je v poriadku. V stredu mám ísť na sono. Chcem sa spýtať, čo si myslíte, či to môžu byť parazity aj bez iného vyšetrenia a či mu také lieky podať Aký postup by ste zvoli Vy. Nechcem ho zbytočne zaťažovať, bruško ho aj tak bolí dosť. V oblasti konečníka sa neškriabe. Ďakujem pekne za Váš názor.

  Odpovedá: odbornik2

  Vyšetnei stolice na parazity robievame, ale často sa stane, že výsledok je negatívny a dieťa má ťažkosti, tak to preličime, teda parazity, akoby naslepo a stav sa upraví, parazity sú u detí veľmi časté.
  Príčinou ťažkostí vášho synčekaje ale skôr problém s vyprázdŃOVANÍM. TENTO PROBLÉM ČASTO SÚVISÍ S odplienkovávaním, je to psychogénne podmienené, je to v hlave dieťatka. Je potrebná diéta pro zápche/ tekutiny, vynechať kako, čokoládu, varenú ryžu, vaenú mrkvu, tvrdé syry, mak/ a aj psychická podpora. neirešiť to s dieťaťom stále, nehovoriť pred ním s nikým / ani rodičia medzi sebou, ani babke tete atd/ o tomto probléme! S dieťaťom v íntímnej chvíľke, kedy ste sami môžete tento problém primerané otvoriť: ao o robia dospelí, ako sa dá vyhnúť plienke a pdobne.
  Liečba trvá najmenej tak dlho ako trval problém, duphalac dávam šx denne kým nie je celkom mäkká až riedka stolica, potom cca 3 týždne denne a potupne vysadzovať.
  Samozrejme treba vylúčiť aj iné príčiny bolestí brucha.

 • Zatekajuce hlieny

  , Autor: Zuzana

  Dobry den.Mam 7 mesacnu dcerku a uz skoro tri tyzdne nas trapia sopliky,ktore su sice biele popr.cire,ale nejdu same von(jedine s odsavackou na vysavac)iba nam stekaju do hrdielka a mala chrapci.Teplotu ani ine tazkosti sme nastastie nemali.Sice sa snazi odkaslat,no nie vzdy jej to ide

  Odpovedá: odbornik2

  Určite nepoužívajte odsávačku na vysávač!!!!!!!!!
  Hlieny pravdepodobne vôbec nezatekajú, dieťa chrčí preto, že hlieny sa tvoria, aby chránili sliznicu nošteka pred horúčavou, suchom, nečistotami / v ete aj v zime zase skôr pred chladom/, v suchom prostredí hlien vyschne. Vzhľadom na to, že v nošteku stále prúdi vzduch sem a tam, hlieny vyschnutý sa rozkmitá, vznikne zvuk, ktorý sa ešte v úzkej trubici dýchacích ciest zvýrazní a zosilnie. Preto počujete chrčanie, nie je to chorobný príznak je to fyzikálny jav. Pomôžete dieťatku tak, že mu zvlhčíte noštek sterimarom alebo fyziologickým roztok / prípravok libenar/ a zvlhčíte aj prostredie v byte/ vlhké ručníky, okolo postieľky/.
  Dieťa nie je choré, pokiaľ nekašle, nemá teplotu, papá, je čulé a preto ani netreba nič riešiť.

 • kasel

  , Autor: maťka

  Dobry den p.doktorka viem ze vysetrit dieta cez net sa neda len chcem radu moja 5 rocna dcerka mala pred 5 tyzdnami kiahne a odvtedy kasle.vyter ok aj krv.ziadne sirupy nezaberaju.cez dsn viac tak odrha a vecer ma suchy drazdivy kasel aj v noci aj rano.nechapem ze z coho tak dlho ma potom taky kasel a nic nezabera.predtym sme boli na alergo nemala alergiu aj na plucnom to bolo tiez ok.na alergo ked ju testovala to uz budu aj 2 roky dozadu plucne pred cca 2 mesiacmi.som z toho smutna neviem ako jej pomoct uz je to dlho.dakujem za precitanie pripadnu radu

  Odpovedá: odbornik2

  Neviem, či jej problémy súvisia s kiahňami ale skôr si myslím, že nie. Alergia sa vyvíja postupne, to čo bolo pred dvoma rokmi, nemusí byť teraz pravda. Taktiež treba zhodnotiť, či nespinká s otvorenou pusou a nechrápe. V každom prípade sú tieto ťažkosti dôvodom na zahájenie vyšetrovania a prípadne liečby. Treba však vedieť, že aj zdravé dieťa zakašle denne 10 až 30x a nemusí to byť prejav žiadneho ochorenia, len odkašlania hlienu a akéhosi vyčistenia dýchacích ciest. Tiež je dôležité, či má okrem popisovaného kašľa aj iné príznaky ochorenia: teplotu, nechutenstvo únavu a podobne

 • Vírusová angína

  , Autor: Bee

  Dobrý deň pani doktorka, tak ešte pokračujem,predsa horúčka aj v nedeľu poobede vystúpila nad 39 st, ale zo správania sa malého bolo zrejmé, že ho veľmi bolí hrdlo, nic nechcel piť, jest... Len boli boli a ukazoval do pusy .. V pondelok ráno bez iných vyšetrení sme dostali ATB.. Hrdlo nebolo pozrete podotýkam,vytery ani crp nič.. sirup unasyn... No a dnes, utorok , mam pocit, že ma reakciu na tie atb, začal sa vyhadzovať za ušami, pred ušami, pri uhle sánky, krk, sem tam aj čelo líčka a trochu predlaktie aj nožičky, večer už pozorujem aj sem tam bodka bruško a chrbatik... Nie je to, že by bol veľmi vyhadzany, nie je celý posiaty, ale je to zreteľné... Po konzultácii s lekárom.. mi povedal ze nemáme prerušiť liečbu, ale dať fenistil dva dni a ze potom sa uvidí... Chcem Vás poprosiť o Vás názor, či je vhodné s atb pokračovať aj pri reakcií na ne? Nemoze mu to uškodiť? A keď fenistil vysadime, reakcia sa nevráti? Už sme užívali penicilinove atb a boli sme ok. Vlastne ani neviem, ako dlho ma tie ATB užívať :-( budem rada ak mi odpoviete na obe otázky, aj tu staršiu, budem mať poučenie do budúcna, žiaľ naozaj niektoré mamky sú nútené obrátiť sa takto na Vašu vzdialenu pomoc, ďakujem krásne a prajem pekný deň.

  Odpovedá: odbornik2

  Ospravedlňujem sa, že som neodpovedala hneď ale bola som zaneprázdnená a dokonca som mala službu. Je to presne tak, ako sa to stáva, pravdepodobne sa jednalo o vírusové angínu, ktorej príčinou bol vírus, ktorý spôsobil infekčnú mononuukleózu / ale nie vždy to musí byť on/ a pri nevhodnej kombinácií vírusu a liečby / unasyn/ došlo k výsypu. Unasyn, ampicilin, augmentin amoksiklav sa na angínu nemá dávať!!!!práve kvôli možnosti presne takého priebehu ako popisujete. Ale neobávajte sa, všetko sa upraví a dieťatko sa uzdraví. Dúfam, že ste boli na kontrole, unasyn sa vysadil, vyšetrili sa príslušné parametre a dieťatko sa po rekonvalescencii znova vráti k svojim činnostiam a bude aj dobre papať.

 • Vírusová angína?

  , Autor: Bee

  Dobrý deň pani doktorka. Chcem Vás poprosiť o radu. Naš 27 mes. syn začal zo štvrtka na piatok v noci horuckovat (dnes je nedeľa), v piatok sme boli u Dr, ten skonštatoval, že je tam mierne chytené hrdlo a pravdepodobne začínajúca angína. S CRP menej ako 8..tak ze skúsime bez ATB.. Štvrtkova noc, cely piatok, noc, sobota mal vysokú teplotu, okolo 39,5...striedali sme po 3.5 hod panadol capik s nurofen sirupom, teplota sa nám ale podarila zraziť len do výšky 39 st, niekedy ani to nie, tak sme dali zábal, tak asi o pol st sa to podarilo zraziť a do pol hodiny to stúpalo znovu...cize dve noci a dva dni mal takto vysokú teplotu, s tým, že už potom prestal aj jest, je vidno, že ho boli hrdielko, aj horúce ho ma.. Aj povie, že boli krk... Dnes nastala konečne zmena, že teplota klesla na cca 37.5, a po nurofene začala stúpať až po piatich hodinách na 38.0...asi pôjde zase hore.. ..co predtým bolo oveľa vyššie... Chcela by som sa teda opýtať na základe Vašich skúseností a odbornej znalosti, ak ide o vírusovu angínu, koľko dní môžu byť teploty a aké vysoké? Bo nás Dr tvrdil ze ak sa to dva tri dni nemeni, treba ATB, ale keďže je víkend, atb doma nemám... ak teploty klesnú po určitom čase, pravdepodobne atb nie sú nutné? Nemôže tam byt bakteriálna infekcia aj pri zníženej teplote? Netreba nejaký výter alebo znovu crp?? Už sa mi to totiž stalo, že po dvoch dňoch vysokých teplôt nám boli predpísané atb aj napriek tomu, že crp na začiatku bolo nizke. Veľmi ma zaujíma, či crp nemôže byť v začiatku ochorenia nízke a za jeden až dva dni prudko stúpať? Bojím sa ze keď aj teploty klesnú, aby tam nebol nejaký streptokok, bo známy tak mali a majú z toho teraz komplikácie :-( alebo naopak nedať atb pri horúčke a niečo zanedbať...trochu zdĺhave a početné otázky, ale budem Vám veľmi vďačná za odpovede.

  Odpovedá: odbornik2

  Angína býva oveľa častejšie vírusová než bakteriálna! Hlavne u detí v tomto veku. Tá virusové´á má aj ťažší priebeh, horúčky môžu trvať 5 až 7 dní, samozrejjme dieťa treba opakovane vyšetriť, niekedy je potrebné aj spraviť odbery na vlúčenie infekčnej mononukleózy, zistiť príčinu ochorenia. CRP je pomocný marker, vyšetrenie, niekedy ani pri vyššom antibiotika nedávam. Na druhej strane treba vedieť, že sa pomerne rýchlo mení, do 24 hodín od začiatku ochorenia nebýva vyššie ani pri bakteriálnej infekcii. Zvážte či podávate dostatočnú dávku liekov od teploty: paralen 15 mg na kilo a dávku a nurofen 7 mg na kilo a dávku.

 • Inhalacia vincentky

  , Autor: lenka85

  Dobry den,dcera 3roky,nenavstevuje skolku,nonstop je chora,vzdy to zacne nachladnutim,soplikmi,kasel,trva to aj 3tyzdne,par dni zdrava,potom opat chora..alergolog zistil znizenu imunitu,nedostatok vit d napriek tomu ze sme ho mimo leta doplnali.kupili sme jej inhalator,inhaluje vincentku(3x denne),zda sa mi ze to dost pomaha.moja otazka znie,ci moze inhalovat kazdy den aj mimo choroby ako moznost prevencie?1x denne po 8min.

  Odpovedá: odbornik2

  Inhaklovať môže, keď jej to pomáha a pravdepodobne to súvisí so zvlhčovaním slzníc dýchacích ciest a lepím čistením dýchacích ciest. Neviem, či dieťatko bolo na vyšetrení u otorhinolaryngológa. Podobné ťažkosti ako udávate bývajú spojené so zväčšenou nosnou mandľou.

 • Stolica

  , Autor: Nika

  Dobrý deň chcela by som sa poradiť ohľadom mojej 9 mesačnej dcéry. Už vyše 2 meisacov mame problém zo stolicou. Stolicu máme aj 10-15x denne a stále ju tlačí na stolicu. Stolica je ale normálna tuhšia. Pediatricka nám zobrala krv na testy s podozrením na alergiu na bielkovinu kravského mlieka...testy vyšli negatívne. Negatívna bola aj stolica. Na kožnom nám robili ster z kože v okolí konečníka a zistili nám dve baktérie: Escherichian colí a Klebsiella pneumoniae. Doktor nám dal na prdelku masť s antibiotikami pretože z takej častej stolice má podráždený až krvavé pľuzgiere okolo konečníka....no proste ma to strašne. Boli sme aj na Gastre sono brúska bolo v poriadku...doktorka nám predpísala špeciálne mliečko Neocate na mesiac ale intenzita stolice je takmer stále rovnaka. Mliecko už pijeme vyše dvoch tyzdnov. Mala stále tlačí na kakanie a niekedy vytlačí viac inokedy je to veľkosti hrášku. Strasne ale u toho plače. Malej dávam aj prikrmi bežnú zeleninku: zemiak, mrkva, kaleráb, karfiol, spenat, tekvicu občas červenú repu z ovocia: banán a jablko papka aj cestoviny a ryzu a mäsko. Prosím Vás nevedeli by ste nám poradiť čo máme ešte urobiť aby sme uviedli stolicu do normálu a tým aj zahojili zadoček? Pretože denne ju stále len umývam, vetram, mastim a stále dookola a zadoček nie a nie zahojiť pretože stolica jej stále dráždi kožíčku na perdelke. Už neviem čo mám robiť ani naša pediatricka si nevie rady. Inak dávame jej aj probiotiká Biogaju a Fenistil pretože máme od 3mesiacov aj ekzém. Ten je ale momentálne celkom v kľude iba občas sa jej vyhodí na ličkach.Ďakujem za radu.

  Odpovedá: odbornik2

  Skúste vymeniť probiotika za probiofix, nedávajte jej fenistil ak je ekzém v poriadku.
  Podstatné je, či pri takých častých stoliciach riadne priberá, dieťa v tomto veku by v žiadnom prípade nemalo chudnúť! tiež je dôležité, čo ste dávali na okolie ritky, často tam bývajú kvasinky, je potrebné aplikovať imazol najmenej 14 dní. nepoužívajte vlhčené utierky, umývajte ju len čistou vodou.
  podľa všetkého sa môže jednať o nedostatočné vstrebávanie niektorej z potravín. Skúsila by som eliminačnú diétu. Podávať len mlieko, ak máte neocate tak ten a najmenej tri týždne nedávať nič iné! Uvidíte aká bude stolica a vyprázdňovanie.Potom postupne zavádzajte jednotlivé zložky stravy : zeleninu, mrkvu zemiak, potom pridajte mäso, olej / slnečnicový alebo olivový cca 4-5 kvapiek do príkrmu/ potom lepok / krupicu uvariť v príkrme alebo pridať bezmliečnu kašu baby love gries alebo trojzrnnú/ až potom podajte ovocie.Toto je jediný spôsob ako zistíte, na čo reaguje dieťa takouto častou stolicou. Nič nie je potrebné zatiaľ vyšetrovať. Nové jedlo po zavedení dávajte najmenej 4 až 7 dní až potom pridajte nové jedlo. Ak týmto spôsobom nezistíte čo je príčinou opakovaných stolíc, je potrebné dieťa podrobne vyetriť v nemocnici.

 • Chudokrvná

  , Autor: eva1963

  Dobrý deň, vnučka má malo železa , má 3 roky hodnota Fe 2,7 dostala sirup Maltofer každých 12 hod 3 ml. Chcela by som sa spýtať aké vitamíny by boli dobré na lepšie vstrebávanie železa. Č som hľadala všade píšu niečo iné bolo to C, B6 a kyselina listová môžete mi poradiť? Vopred ďakujem za odpoveď .

  Odpovedá: odbornik2

  Kyselina listová a pyridoxin je súčasťou liečby chudokrvnosti. Nenpísali ste však, či je to len znížené železo/ to je latentná, skrytá chudokrvnosť/ alebo je aj chudokrvná. /teda má znížené červené krvinky, hemoglobín a hematokryt/. Ak je len nedostatok železe, postučuje užívanie maltoferu, nesmie ho však konzumovať, teda zapíjať čajom ani mliekom, ani najmenej dve hodiny pred a po podaní maltoferu by mlieko ani mliečne výrobky nemal konzumovať. Zapíjať čistou vodou alebo zriedenou ovocnou šťavou. Samozrejme mala by konzumovať plnohnotnú stravu, cca 200 až 250 gramov mäsa za týždeň, ovocie, zeleninu a vyváženú, zdravú, racionálnu výživu.

Otázok: 2050