Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • zapal priedusiek

    , Autor: teada

    Dobry den pani doktorka..nasa najmladsia dcerka 12 mesacna dostala zapal priedusiek..crp bolo pod 8, tak sa nejedna o bakterialny.aj teplotu zvysenu 38,2 mala len v noci, potom postupne klesala aj bez podania liekov...na zapal je nasa pediatricka dala inhalovat ventolin ,aerius, isoprinosine a tiez sme jej kupili solmucol, kedze bolal velmi zahlienena a poriadne kaslala..po tyzdni uz mala priedusky ciste ale kaslala uplne rovnako silno, skaredo, ventolin mala inhalvoat nadalej..no po dvoch troch dnoch sa to este viac zhorsilo, ked som ju drzala pri kojeni, tak v chrbatiku jej vrzgalo, mozno aj hlienikmi ale zlakla som sa ci sa jej zas vratil zapal priedusiek..na dalsi den dostala teploty okolo 37,7, to sme nedavali lieky, viac tekutin a solmucol na zahlienenie.ten uzivala uz takmer 2 tyzdne a ziadne zlepsenie..az v noci , pri kojeni,sa mi zdala prihoruca, rano mensia teplota.vecer zas 37,7 a vnoci jej dost stupla, rychlo tazko dychala, prehadzovala sa , ani mliecko nechcela pit, ked som prilozila, a to inokedy je hore aj 6x, teraz len 2x..rano mala uz 39,1, zrychlene dychanie, pulz, zvrackala aj tie hlieny aj mliecko co pila pred tromi hodinami , tak sme sli radsej na pohotovost v nedelu, aby nemala chytene plucka..diagnoza bola opat zapal priedusiek, klasicky, alergicky??, nie obstrukcny, ale uz nasadila aj atb aby nezliezlo na plucka..podala som jej ich az vecer, nakolko sa jej stav trocha zlepsil, ale kedze som sa bala o plucka, tak som jej ich dala, no nasa Dr asi nebola s tym nadsena, ze tb nie su vzdy nevyhnutne, ja mam teraz vycitky, ci som svojej malinkej dcerke skor neublizila ako pomohla..mozno atb skutocne uz ani nepotrebovala...nie som zastanca podavania atb, ale na druhej strane, dcerka sa teraz citi ovela lepsie a pre to riziko ohrozenia pluciek som jej atb nakoniec podala..myslite , ze tie atb boli podane zbytocne??podavam aj linex probitoka..tiez sa chcem opytat, zakupili sme kompresorovy inhalator , ktory je na tri stupne , aj aerosoly co sa daju male ciastocky inhalovania vincentky dostat az priamo k plucam, moze malicka inhalovat?nie je to tepla para, ale skor chladnejsia, taka izbova..mam este 2 skolkarov a oni kaslu o dusu, smrkaju zelene sople, tak tiez inhaluju, chcem sa opyta ci to ma pozitivny vplyv na ich silny kasel a ci mozu inhalovat aj pri horucke..vratane rocnej dcerky...nechcem nic zanedbat ani podcenit, dakujem vam velmi pekne za vasu radu a ochotu takto nam pomahat:)

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Antibiotikami ste nič nepokazili, ak to lekár na pohotovosti tak rozhodol, určite to bolo namieste.
    Inhalácie sú veľmi vhodné, môže inhalovať aj najmenšia dcérka, vždy podľa príznakov vhodný preparát. Len nezabudnite po inhalácii vždy dezinfikovať prístroj.