Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Ekzem

    , Autor: kakusaa

    Dobry vecer, dcerka (21mes.) sa zaciatkom roka velmi vyhadzala ekzémom, pediatricka jej teda spravila testy a vysla jej alergia na vajecny bielok a mlieko. To bolo vo februari. Odvtedy sme vsetko mliecne aj vsetky potraviny s vajciami vynechali, ale dcerke ekzem stale pretrvava. Boli sme aj u alergologicky, ktora jej spravila testy aj na ine potraviny, ale vsetko vyslo negativne. Minuly tyzden si zacala velmi suchat ocka, niekedy jej slzia a pokozku ma suchu a cervenu. Dnes pocas prechadzky jej ocka slzili skoro cely cas. Alergologicka nam dala kvapky do oci a mast, ale zda sa mi, ze z nich ma ocka viac opuchnute. Kozna lekarka nam dala kortikoidnu mast, ktorou ju mam natriet, ked sa vyhadze. Lenze ked ju nou natriem, o tyzden je zasa vyhadzana. Inak ju kazdy den natierame kyselinou mliecnou od koznej lekarky. Co sa tyka stravy, vyradili sme vsetko mozne - orechy, mak, med, bielu korenovu zeleninu... z ovocia davame len jablka, banany, hrusky, hrozno, cucoriedky (ktore vysli v testoch, ze moze - aj to len raz za cas). Dcerku stale dojcim, takze dietu mame obe. Neviete mi poradit, co mam robit, z coho by to mohlo byt? Ako mam zistit co jej je? Daju sa robit testy na alergie aj takym malym detom? Velmi pekne dakujem, s pozdravom Katka

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Robiť testy takým malým deťom je zbytočné. Niekedy vyjdú, že dieťa nič nemôže, všetko vysadíte, neupiekli tomu ťažkosti má, inokedy je všetko negatívne a dieťa ťažkosti má po nejakom jedle. Zásadou je tzv eliminačná diéta, skúsiť vysadiť podozrivú potravinu a sledovať ako dieťa reaguje. U kožných prejavov je samozrejme dôležitá starostlivosť o kožu, kyselina mliečna je v poriadku ale po úprave kože kortikoidmi i je potrebné pokračovať iným vhodným liekom. U dieťa sa pejavujú aj známky inej alergie, prot je potrebné hlavne dodržiavať režim alergická: kvôli koži cibuľovito obliekať, aby sa nespotila, obliekať len bVLNENÉ, NECHLPATÉ veci. Kvôli nádcha a očkám po prechádzke vždy vykapať očká oku flashom a nos vystrikať sterilnom, aby sa odstránili pele zo slizníc. Dieťa by malo užívať lieky na alergiu, to musí rozhodnúť jej lekár, že ktoré. Teda: nie nezmyselne vyšetrovať ale spraviť režimové opatrenia, diétu a nasadiť príslušné lieky!!!!