Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • kravske mlieko

    , Autor: maggie

    Dobry den,
    mala ma 16 mesiacov a akurat ju prestavam kojit, a chcela som nastupit na cerstve kravske mlieko (nasa Dr. ho neodporuca pit do 3 rokov, ale to sa mi zda strasne dlho, nikdy som nekupovala umele mlieka ani pri starsom dietati.) Ked sme zacali s prikrmami nemala ziadne reakcie na jogurt alebo pridane mlieko v inych pokrmoch. Len uz treti den ako pije toto kravske mlieko, zacala kakat dvakrat do dna co predtym nikdy nerobila a stolica je vzdy takej zltej farby (akoby mliecna, ked deti piju vela mlieka) ale mlieko jej uz v noci nedavam pije ho len 2, max 3krat denne. Nemoze to byt nejaka alergicka reakcia na nejaku zlozku z mlieka? Dakujem

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Toto mlieko nie je určené pre deti do troch rokov. je to bežne dostupné mlieko zo siete obchodov. Samozrejme, že nie je nijako závadné. Ja som toho istého názoru ako vaša lekárka, deťom do troch rokov podávať ako mliečnu porciu umelé mlieko, formulu. Do jedla, tak ako sa u nás často varia zatrepávané a zaprávané jedlá s mliekom a smotanou, tak samozrejme tam môžete dávať konzumné mlieko a smotanu.
    Riedka stolica môže byť reakcia na kravské mlieko, a pravdepodobne to aj je takáto reakcia. nemusí to znamnať alergiu na kravské mlieko, pretože aj umelé mlieko je vyrobené na báze kravského mlieka a obsahuje bielkovinu kravského mlieka. Je však určené pre deti do troch rokov. Je zbytočné teraz týrať dieťa nejakými vyšetreniami, či je alebo nie je alergické. odporúčam prejsť na umelé mlieko alebo formulu, prípadne ak by dieťa mlieko odmietalo / umelé, formulu/, tak nemusí sladké mlieko vôbec. Ak má mliečne výrobiy, mäso, strukoviny, obilniny, ovocie, zeleninu, nie je nutné konzumovať mlieko - aj keď na druhej strane je mlieko zdravé.