Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Prick test

    Dobrý deň,
    Dnes som bola s dcérou u alergológa na prick testy. Dcéra má od februára upchatý nos, svrbia, štípu a slzia jej oči, je unavená a občas kýcha. V poslednom čase jej to ustúpilo ale stále nie je v poriadku. Najskôr sme boli na otorinolaryngológií ale röntgen nič neukázal a ani pani doktorka nič nevidela. Dcéra ma odmalička problémy s ušami, mala časté zápaly a často mala angínu. Nosné mandle má vybraté, krčné má v poriadku, len ich má zjazvené ale nič ju nebolí. Pán doktor si zjavne myslí, že je problém v mandliach ale absolútne ho nezaujímalo že počas čakania na reakciu z tých prick testov mala jeden pupenec veľký minimálne 1cm a ani sme nečakali pol hodinu. No pán doktor si všimol len tie mandle a záver bol taký, že nemá alergiu. No pre istotu jej brali krv, tak na výsledky musíme čakať. Na koľko je prosím Vás spoľahlivý prick test, keď ho pán doktor nebral do úvahy?

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Ja si nemyslím, že ho lekár nebral do úvahy. Diagnóza alergie / ale aj každého iného ochorenia/ je komplexná, musí sa zhodnoť anamnéza / teda príznaky, podobné ochorenia v rodine, ako sa ochorenie a kedy prejavuje, prítomnosť iných ochorení atd/ ale aj všetky potrebné vyšetrenia, samozrejme aj samotné vyšetrenie pacienta / tam pán doktor našiel nález na mandliach/ a ako udávate odobrali jej aj krv. Neviem ani ako je dieťa staré, čo hrá pri stanovení diagnózy tiež zásadnú rolu. Po zhodnotení všetkých podkladov lekár stanoví diagnózu a rozhodne o liečbe. Ani prick test nie je možné hodnotiť ako jediný ukazovateľ a na otázku o spoľahlivosť sa nedá odpovedať. V medicíne nie je nič 100 percentné ani výsledky alebo výťažnosť testov.