Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • bielok

    , Autor: deniska84

    dobry den..chcem sa spytat ako by sa v pripade alergie na vajecny bielok prejavovala tato alergia na kozi..mam rocneho syna a vcera som mu skusala robit prazenicu z celeho vajicka a neskor som spozorovala na jeho tele konkretne na bruchu,chrbate a krku take male drobne bodky ako keby potnicky...moze to mat z toho bielka alebo sa jedna o nie o ine...inu potravinu ako je zvyknuty som mu vcera nepodala iba lipanek mal na baze tvarohu co si nemyslim ze by mal z toho..dakujem za odpoved

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Dostal dva potencionálne ťažké alergény naraz. Neviem, či oba mal prvý krát alebo ich mal už aj predtým. Alergia sa prejavuje trocha inak ako popisujete, sú to skôr také veľké červené fľaky s bielym výbledom uprostred, ktorých výskyt na rôznych miestach tela sa rýchlo mení. Často svrbia. Ale aj vami popisované prejavy môžu znamenať alergiu. Spraviť ročnému dieťaťu rovno praženicu určite nepovažujem za vhodné. Spočiatku by celé vajce malo mať v jedle: vaječná cestovina, bábovka, piškóty.
    Je potrebné nedať mu cca 14 dní ani lipánek ani celé vajce. Potom jednu z týchto potravín, počkať štyri dni najmenej a potom podať druhú, aaby stezistili, či uvedené vyrážky boli alebo neboli prejavom alergie. Určite netreba nič vyšetrovať!!!!!!!!!