Poradňa pediatra

Pridať otázku
odbornik2

Poradňa pediatra

10,226 otázok, odbornik2

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • rozpravanie

  , Autor: jana

  Dobrý deň,
  dcéra ma 13 mesiacov za posledne 3 mesiace sme mali 4 krát horúčky aj 39,9 raz sme skončili aj. v nemocnici ale otázka je či jej mohli horúčku poškodiť mozog pretože doteraz rozprávala mama tata niekedy aj papa od poslednej horúčky kde sme ju nemohli zraziť a cely deň mala okolo 39 tak prestala rozprávať. Ďakujem

  Odpovedá: odbornik2

  Horúčka ako taká jej mozog nepoškodila. Horúčka dieťa vyčerpá, je to vak v podstate obranný a signalizačný mechanizmus, že sa v organizme niečo deje. Neviem, či ste navštívili lekára a či sa stanovila diagnóza, teda príčina takýchto vsokých horúčok. Samozrejme záleží aj na tom, aké iné príznaky dieťa malo: kaeľ, nádcha, bolesti, vacanie hnačka atd.
  Ochorenia ako také mohlo spôsobiť vyčerpaie dieťaťa, ak podstúpilo bolestivé výkony, aj samotný strach pri vyšetrení prípadne hospitalizácii mohol spôsobiť zmeny v správaní dieťaťa, ktorých dôsledkom môže byť aj zmena v správaní teda aj v rečových prejavoch. Predpokladám, že táto zmena je dočasná.

 • Tvar lebky

  , Autor: Jana

  Dobrý deň, mám 6 mesiac. syna ktorý má na.ľavej strane hlavičky ako keby jarček. Je to taká drážka v hlavičke tiahne sa to asi Centimeter nad uškom až k vrchu hlavičky. Je to trosku viditeľné ale viac
  hmatatelne. Je to iba na.jeden strane, druhá strana hlavičky je hladká. Chcem.sa opýtať či je to v poriadku. Či je to v takom veku normálne (keďže Hlavička rastie a fontaneloy sa zrastaju). Dakujem

  Odpovedá: odbornik2

  Ten jarček je šev, ktorým sa spojili dve kosti, z ktorých je zložená lebka, ted na jednej stane, na tej druhej je tiež zožená z rovnakých kostí. Vzhľadom na to, že človek nie je symetrický, tak je možné, že na jednej strane je ten šev viditeľnejší než na druhej, aj ho hmatáte.

 • Obličky

  , Autor: Lucik

  Chcem sa opytat p.doktorka. Dcera ma 16 mes. a ma problemy s oblickami. Presnejsie ren duplex vpravo. Hovorili mi, ze to nic nie je, vela ludi s tym zije ani o tom nevie, inak bolo vsetko v poriadku len potom 2x uz bola hospitalizovana s akutnou tubulointersticialnou nefritidou v kratkej dobe od seba (12/2016, 3/2017). Okrem toho pri beznej kontrole na nefro zapal dolnych moc.ciest. Robena cystografia-negat. V rodine nikto nema problemy s oblickami. Dostala dlhodobu liecbu, macmiror pol tabl.vecer, po mesiaci pol tabl.vecer obden. Liecba trvala 3 mesiace. Ukoncila sa pred tyzdnom. Nemate nejake skusenosti s takouto liecbou? Bojim sa, aby sa to zas v kratkej dobe malej nevratilo. Inak nepouzivame vlhcene obrusky, nekupeme v bazene, casto prebalujem a uz od 1 roka chodi pekne na nocnik. Na nefrologii bol moc cisty, no z biochemie chodia vysledky ze kontaminacia, ale povedali mi ze to nic, pokial je moc na nefrologii cisty. Co znamena ta kontaminacia? Nemoze byt aj to ten problem zapalov? Strieda sa to raz su pody sterilne, potom kontaminacia a to bola v tej liecbe macmiroru. Vdaka za odpovede

  Odpovedá: odbornik2

  Obličky s zložitý orgán, ktorý má aj veľmi komplikovaný vývin. Preto sa čsto objavujú rôzne vrodené anomálie,. Nemusia robiť žiadne ťažkosti, býva to náhodný nález ale na druhej strane môžu byť príčinou opaovaných problémov. kým sme obličky nevyšetrovali hneď po pôrode, na mnohé problémy sa eprišlo zavčasu a malo to za následok vážne ochorenia obličiek až po ich úlné zlyhanie. našťastie dnes aktívne pátame aj po anomáliách a samozrejme sledujeme, či obličky správne pracujú. Akákoľvek anomália býva príčinou zápalu obličiek aj dolných močových ciest. Dôležité je zabániť opakovaným zápalovým ochoreniam, aby nedošlo k úplnému zničeniu obličky a vyradeniu z funkcie. Postup pri liečbe vašej céry bol jediný správny: zabrániť opakovaným infekciám. Taktiež režim u týchto detí musí zabrániť infekcii: časté prebaľoanie, umývanie, hygiena, čo sa týka aj prádla, odporúčam do desať rokov žehliť nohavičky, aj kekď už bude odplienkovaná. Kým neviete zaručiť, že sa vo vode nevyciká, nemala by sa kúpať v bazénoch, jazerách a pdobne, môže sa kpúpať v mori. Má mať dostačočný potný režim / ale zase neprelievať!/, má užívať vitamin D a mať zdravú výživu. Obmdziť solenie.
  Čo sa týka kontaminácie: znamená to, že nájdené baktérie pravdepodobne nepochádzajú z močových ciest ale z okolia ústia močovej trubice: z kože, zbytkov stolice, niekedy mohli byť aj v skavke, ak nebola sterilná alebo v sáčku ak sa moč odoberá do sáčku / čo nepovažujem za správne! - dieťa má po umytí cikať rovno do sterilnej skúmavky/. Je dôležité odlíšiť kontamináciu od nálezu baktérie v moči, pretože kontaminovaná oč nie je dôkaz bakteriálneho zápalu a je zbyočné dieťa liečiť!!!!

 • Nádcha 2

  , Autor: katica

  Dobry večer, nehnevajte sa že Vám zase píšem, ale chcela by som nadviazať na predchádzajúcu otazku nádcha vírusová alebo bakterialna.Chcela by som sa opýtať či je možné klinicky,podľa príznakov,alebo podľa dĺžky trvania nádchy rozlíšiť vírusovú nádchu od bakteriálnej.Ďakujem pekne.

  Odpovedá: odbornik2

  Ni nie je to možné. Nikedy aj nález baktérie vo výter vôbec nie je dôkazom bakteriálnej nádchy, pretože baktérie na našom tele aj v ňom žijú a len výnimočne spôsobujú ochoenie. presne tak je to aj s nádchou, je vo včšine prípadov spôsobená vírusmi.

 • Nadcha

  , Autor: katica

  Dobry deň, chcela by som sa spýtať, aký je rozdiel medzi virusovou a bakteriálnu nádchou,prípadne to kedy je nutné podávať lokálne atb Pamycon do nosa.
  Syn mal nádchu pár dní,bez teplôt,bez komplikácií,ale doktorka mu aj tak chcela predpísať Pamycon.Ja som
  však odmietla,a nádcha mu aj tak odišla asi do 10 dní.
  Dakujem

  Odpovedá: odbornik2

  podávanie pamyconu lokálne a jeho potrebu niektorí pediatri aj ORL špecialisti celkom spochybňujú.Nádcha je zväčša vírusové ochorenie ale na sliznici nosa sú zväčša aj baktérie, ktoré sú tzv. Potenciálne patogény: teda nespôsobujú svojmu nositeľovi žiadne ťažkosti ale keď sa lokálna obranyschopnosť zníži vplyvom vírusovej infekcie, môžu sa potencionálne patogény uplatnuť a spôsobia bakteriálnu nádchu. Len v takom prípade má lokálne podanie antibiotík nejaký význam. U vášho syna, si tak ako sa to často stáva, organizmus pomohol sám a lokálna obanschopnosť zvládla nádchu bez podania lokálnych antibiotík.

 • Topanky, Mlieko

  , Autor: Nela

  Dobrý deň prajem,
  chcela by som sa opýtať. Do akého veku dieťatka doporučujete aby mali topánky so špeciálnou vnútornou výstelkou (protetika)? Mám 4 ročnú dcérku, nemá žiadny problém s nôžkami, len ma to zaujíma.
  A ešte by ma zaujímalo do akého veku sú určené pokračovacie mliečka. Môžu sa piť aj dlhšie? Dcérka si ho totiž pýta každé ráno. (Beba Ha 3) Cez deň ale nemá problém vypiť aj kravské.
  Ďakujem

  Odpovedá: odbornik2

  Pokračovacie, umelé mlieko môže dieťa piť do akéhokoľvek veku, keď mu chutí.
  Vnútorná výstelka v topánkach nie je to najdôležitejšie pre správnu obuv, najdôležitejšie je, aby obuv mala pevnú pätu a do určitého veku aj siahala až po členok.

 • 3 mesačné bábo prestalo blabotať

  , Autor: Jana

  Dobrý deň,
  mám trojmesačnú dcérku, už keď mala mesia a pol začala blabotať: aguu, rrrr, o teraz to zrazu prestalo. Už celá rodina z nej dolujeme nejaké písmenká a nič, stále robí jazýčkom, cmuká, ako keby jej jazýček zavadzal. Vždy keď niečo chce povedať, snaží sa a nakoniec si cumle jazyk a cmuká s perami. Môže mať nejaký zápal v ústočkách?

  Odpovedá: odbornik2

  Keby mala zápal v ústočkách spozorovali by ste veľmi červené sliznice alebo biele povláčiky na sliznici dutiny ústnej. V tomto veku sa zvyšue tvorba slín, takže dieťatko má niekedy problém ich pehltnúť, aj sa zakucká. Jazýček je možno jej objav práve, vidí, že s ním môže pohybovať. Treba dieťatko sledovť, či sa vracia džavotanie a ak by ste videli naozaj nejaký útlm vo vývine, v poradne o tom treba informovať lekára.

 • Zadrziavanie moču

  , Autor: zuzi010

  Dobrý deň. 7 ročný syn buduci školák nechodí sam na toaletu, zadrziava moč, niekedy aj stolicu, je schopny držať moč aj celý deň v škôlke, vždy ked odchadzame z domu ho pošleme, aj večer pred spaním..pije dosť tekutin on to ma uz taky zlozvyk, keď sa ho pytame prečo nejde, povie ze nechce sa o tom bavit, keď dlho nejde je nervozny, nespokojny.. inak je to rozumný, zhovorcivy,zdravý chlapec, môže ísť o poruchu v citlivosti? bojím sa nasledkov..Mame vyhľadať odbornika, skúšame psychologa zatiaľ bez vysledkov,Ďakujem pekne za radu

  Odpovedá: odbornik2

  Súvisí to s povahou dieťaťa ale často aj s obodbím, kedy sa odplienkoval, či tam neboli nejaké nátlakové postupy alebo ak sa mu stala nehoda, nejaké tresty, výčitky, zahanbenia. Preto si môže myslieť, že vyprázdňovanie je niečo nesluné, nevhodné, preto nechce dať v školke najavo, že to potrebuje. Samozrejme môže vyšetriť moč, či je všetko v poriadku ale vhodné je naozaj spolupracovať s psychológom. Ako sa hovorí, jeho problém je v hlave.

 • Dieťa rozpráva veľmi hlasno

  , Autor: katasen

  Dobrý deň, chcela by som sa spýtať ohľadom hlasného rozprávania našej dcéry. Má 2 roky 3 mesiace. Po 2. narodeninách sa veľmi rozrozprávala, všetko komentuje, dopĺňa básničky, snaží sa súvislo komunikovať. Problém je ale v tom, že veľmi pri tom kričí. Nenamáha si hlasivky, vyzerá to z jej strany prirodzene, ale som z nej po celom dni veľmi "ohučana". Keď sme v obchode alebo na ihrisku, tak ju je všade veľmi počuť a všetci ju počujú. Keď ju upozorním, tak dokáže stlmiť zvuk a na chvíľku rozprávať tichšie, ale potom zase kričí... Počuje dobre, stačí, že sa potichu bavíme s manželom a hneď začujeme, ako opakuje slova, ktoré zachytí, takže poruchou sluchu by to nemalo byť. Do jaslí nechodí, súrodenca zatiaľ nemá (ale je na ceste, čo si myslím, že ešte nemôže mať vplyv na hlasné rozprávanie). Bojím sa, že po príchode bábätka, to bude ešte horšie a bude ho stále budiť.... Prosím o zhodnotenie situácie, resp. radu, ako ju trošku stíšiť v jej prejave. Ďakujem Katka

  Odpovedá: odbornik2

  Zamerala by som sa v prvom rade na sluch. Nemusí celkom zle pčuť ale v tomto veku majú deti zväčšenú nosnú mandľu / spía s otvorenou pusou, chrápu/ ale sprievodným znakom môže byť aj porucha sluchu. Určite odporúčam vyšetrenie u otorhinolaryngológa.
  Na druhej strane dôvodom môže byť aj povaha, dieťa už v tomto veku môže prejavovať, že sa chce presadiť pred vetkými, byť stredobodom pozornosti, takže jednou z možností je upozorniť na seba hlasným prejavom. Ak vyetrenie ORL bude v poriadku, odporúčam len jemne upozorňovať, že ju predsa každý počuje a nemusí kričať, taktiež dať príklad, že vy sa s ockom a každým počujete, aj keď nekričíte.

 • Vaha 9 mes.dietata

  , Autor: Iva

  Dobry den p.doktorka.
  Je podla Vas normalne, ze dieta papa pekne, no pocas 6 tyz nepribralo a drzi si vahu 7810g?
  Dakujem

  Odpovedá: odbornik2

  Dieťa má priebežne priberať, hmotnostné prírastky sú rôzne, ale hmotnosť stúpa.
  To, že za šesť týždńov nepribralo môže mať tri príčiny:
  Zle ste si zapamätali predchádzajúcu hmotnosť
  Vážii ste sa na inej váhe
  Dieťa sa veľa pohybuje oproti obdobiu predchádzajúceho váženia, ale toto by nemala byť príčina úplného zastavenia zvyšovania hmtonosti. preto odporúčam dieťa po týždni znova prevážiť na tej istej váhe:

 • Rinovirus pokrač.

  , Autor: katica

  Dobry večer,prepáčte že Vám znova píšem,ale chcela by som nadviazať na predošlú otazku Rinovirus.
  Nepochopte to prosim zle,ale neviem či som sa ja zle vyjadrila,ale mala som na mysli rinovírusy,ktoré spôsobujú nádchu,a nie rotavirusy.
  Pýtala som sa preto,lebo dcérka mala nádchu,doktorka nám povedala že má obyčajný rinovirus, bez teplôt,bez komplikacií,a asi o dva týždne dostala zápal pľúc.Chcela som iba vedieť či sa pri zápale pľúc robí aj vyšetrenie na rinovírusy.
  Dakujem

  Odpovedá: odbornik2

  Ja som to pochopila, že sa jedná o rhinovírusy a aj som odpovedla v tom zmysle.

 • Rinovirus

  , Autor: katica

  Dobry deň,dcérka 17 ročná,má zápal pľúc,a berie antibiotiká.Chcela by som sa spýtať,či môže zápal pľúc vzniknúť aj z bežnej nadchy- konkretne z rinovirusov?
  Ešte by ma zaujímalo,či sa pri podozrení na zápal pľúc,vyšetrujú laboratórne rinovírusy.
  Dakujem

  Odpovedá: odbornik2

  Neviem, prečo vás zaujímajú najmä rotavírusy, Tie sú zväčša príčinou nádchy, bežne sa vôbec nevyšetrujú, pretože to nie je podstatné, liečba je symptomatická, antibiotiká ani antivirotiká na to nie sú a ani sa podávajú. Príčinou zápalu pľúc teoreticky môže byť aj rotavírus ale skôr pri oslabení imunity jedinca alebo rotavírus sám oslabí lokálnu imunitu dýchacích ciesta a potom nasaden iný vyvolávateľ zápalu pľúc. Ochorenie je potom potrebné liečiť podľa celkového stavu pacienta / doma, hospitalizácia/ a samozrejme podľa predpokladaného vyvolávateľa alebo príčinu komplikácie/ baktérie, mycoplazmy, chlamýdie a pod. /.

 • Petechie a dojcenie

  , Autor: Jana

  Dobrý deň, mám 5 mesačného syna, ktorý je plne dojčení a s dojčením nemáme problémy. Včera sa mi začali po celom tele vytvárať petechie, nie je ich veľa ale tvoria sa ďalej. Nemám žiadne zdravotné ťažkosti a takisto tie petechie niesu príčinou nejakého tlaku alebo poranenia, tvoria sa bez priciny. Mám ich aj na prsníkoch.Chcem sa opýtať či je bezpečné syna naďalej dojčiť, kým sa nezistí príčina ich tvorby. Dakujem

  Odpovedá: odbornik2

  V prvom rade musíte hneď navštíviť lekára, aby zistil príčinu petechií!!!!! Podľa vášho zdravotného stavu, liekov, ktoré budú nasadené, lekár rozhodne, či môžete dojčiť. Dieťatko určite bude spokojné a sýte aj na umelom miečku!!!!!!

 • Infra lampa

  , Autor: Zuzana

  Dobry den,mam mesacne babetko a ma zahlienene dutiny neviem jej to vytiahnut odsavackou,chcem sa opytat ci ju mozem nahriat infra lampou ak ano na aku dobu.Dakujem

  Odpovedá: odbornik2

  Žiadne zahlienené dutiny iste nemá, ono ešte ani nemá dutiny maxiláne, teda na tvári vyvinuté. Tvorí sa mu hlienik v dutinkách za noštekom a ten chráni honé dýchacie cesty pred zmenami počasia, nečistotami, chorobopldnými mikobmi. Nie je potrebné odsávať, nič tam nie je, čo by sa dalo odsať, Ak počujete chrčanie je to pohyb vyschnutého hlienu v nošteku pri prúdení vzduchu. Potrebujete zvlhčiť sliznicu nošteka, na čo použite libenar a zvlhčiť aj prostredie: namočte plachtu, poriadne ju vyžnýkajte a prestriete na postieľku dieťatka, pozor, aby nebola taká mokrá, že ste tečie do postieľky!

 • Štvornožkovanie

  , Autor: tinka_9

  Dobrý deň. Môj chlapček bude mať 29.8 6mesiacov. Začal sa dávať na štyri a pohupávať na mieste. Už zo štyroch sa aj dá nabok do polosedu že sa pridržiava rúčkou.Teraz sa rukami drží na zemi a dáva sa na nohy,robí takú ako keby striešku,aj ako opička sa drží na rukách a nieje na kolienkach ale dvíha sa na chodidlá. Už pomaly začína zapájať aj rúčky ale ešte zatiaľ len všelijaké kreácie s nohami robí. Je to v poriadku alebo treba s ním ísť na nejaké cvičenia?Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: odbornik2

  Na žiadne cvičenie netreba ísť, veď dokonca robí uvedené "kreácie" skôr ako je priemr, zväčša to robia deti až okolo osmeho deviateho mesiaca!

Otázok: 10227