• ako to urobiť?

    , Autor: odbornik6

    Dobrý deň prajem, chcela by som sa poradiť ako mám postupovať. Mám v pláne napísať žiadosť na zdravotnú poisťovňu o úhradu nejakých vyšetrení. Chcem si len overiť splávnosť postupu či postupujem splárne prípadne ak niečo treba inak spraviť aby ste mi poradili. Mám 31 rokov. Mám za sebou dosť nelichotivú osobnú tehotenskú anamnezu. Mám prekonaných viacero spont potratov. v 3 mesiaci, v 6 mesaici potom jeden predčasný pôrod, potom potrat v 5 mesiaci. Genetika aj hematologia u mňa v poriadku. Vždy sa mi otvorili úplne pôrodné cesty. Neviem prečo sa to u mňa tak deje. Ide o to že vždy mi lekárka dávala kontroly vo všetkých tehotenstvách 1 x za mesiac, s čím ja nemôžem vôbec súhlasiť, mne sa to zdá nedostatočné. Mne sa veta kontrola o mesiac zdá iba naučená fráza. Neviem či ide o peniaze, že len takúto kontrolu 1 x za mesiac do 26 tt hradí poisťovňa, alebo prečo tá naučená fráca že do 26 tt kontrola u všetkých PRVORODIČIEK 1 x za mesiac? Ja som si dala na svoje náklady vyšetriť protilátky proti spermiám a vyšli pozivívne (nemám dodnes na to žiadnu liečbu, nik sa tomuto problému nevenuje, hoc si myslím že by sa mala tomu venovať pozornosť, ale asi je to zas len o peniazoch.), a to mi stále lekárna vravela že až po roku snaženia sa o tehotenstvo sa má začať s vyvšetreniami, s čím som ja opäť nesúhlasila, to je nedostatočné že až po roku. A ešte by som rada chodila na preventívne prehliadky 1 x za pol roka. Pretože zas tomu neverím že má stačiť ohladne zdravia 1 x za rok. A rada by som keby bola taká možnosť aby poisťovňa uhradila Prenascanv každom mojom budúcom tehotenstve , keď už má zdravotná starostlivoať nastať, tak nech už stojí za to. Viete kontroly v tehotenstve 1 x za mesiac sú v mojom prípade absolútne nedostatočné, si myslím. Myslieť si naivne že v prípade potreby mi dá lekár alebo lekárka kontrolu častejšie nie je pravda, je to naivita, takto to reálne nefunguje. Viete aká je realita? Každý lekár má naučenú alibistickú frázu kontrola o mesiac, a že v prípade ťažkostí má pacientka sama prísť skôr. Ako má pacientka sama vedieť či sa jej 2 týždne po poslednej kontrole nezačali otvárať pôrodné cesty v 16 tt, a vitalita plodu pola prítomná (ako sa to v mojom prípade stalo)? garantujem vám, že žiadna pacietka toto sama nevie, a môže sa spoliehať iba na častoť kontrol, a na perfektnú zdravotnú starostlivoať, ktorá je kde.............??? že kontrola o mesiac???? To je alibistická veta každého lekára. a že v prípade potreby dá lekárka kontrolu skôr? toto sa bohužiaľ tak často nedeje, viete kontrola 1 x za mesiac môže už byť bohužiaľ neskoro, a mohol sa včas zachytiť problém keby......... A nik ma nepresvedčí že preventívna prehliadka má byť postačujúca 1 x za rok, to nie je pre zdravie ženy ale proti zdraviu. Viete mám kopec negatívnych skúseností s naučenými frázami že kontrola 1 x za mesiac, a že preventívka 1 x za rok viete veľmi kruto som na tieto nezmiselné alibistické pravidlá doplatila. Veľmi rada by som spoznala prefektnú precíznu zdravotnú starostlivosť o tehotnú ženu, aj o netehotnú ženu počas celého jej života. Neviem či sa mýlim že ide o peniaze? Moja lekárka mi v tomto nepomôže, na to sa nemôžem spoľahnúť, vždy keď som chcela od nej radu, poslala ma domov, nikdy mi ešte dobre neporadila. Potom som ku nej išla už len s prepúšťacou správou z nemocnice o prekonanom potrate čo už bolo však neskoro. Ale viete asi v poskytovaní starostlivosti ide o peniaze. Odvody do zdravotnej poisťovne si podztivo platím zo svojho vrecka.
    Preto by som rada napísala žiadosť do zdravotnej poisťovne o úhradu 3 vecí.
    1. .Úhrada kontroly stavu tehotenstva, tehotnej a stavu plodu odkontrolovaný (aj uhradený), každý jeden týžden vývoja plodu a tehotenstva. (nakoľko som už súfalá s toľkých spont potratov).
    2. Úhrada preventívnej prehliadky ženy u gynekologa 1 x za pol roka. (nach to slúži pre zdravie samotnej ženy nie proti zdraviu).
    3. úhrada vždy v každom mojom budúcom tehotenstve v 12 tt vyšetrenia Prenascan.

    Môžem takto napísať žiadosť do zdravotnej poisťovne? S tým čo mi odpíšu potom budem disponovať a preukázať sa môžem vždy kedykoľvek a u akéhokoľvek gynekologa ktorý príde so mnou do styku. Alebo niečo mám inak sprviť aby som docielila perfektnú špičkovú starostliovoť, kde mi nebudú vravené len naučené alibistické frázy ktoré so zdravím nemajú nič spoločné. ďakujem za radu.
    Odpovedá: MUDr. Lenka Reismüllerová
    Dobrý deň,
    vaše hodnotenie ako to nazývate alibistické frázy, nie je celkom založené na reálom podklade, vzhľadom na fakt, že zdravotná poisťovňa spolu s ministerstvom zdravotníctva určila množtsvo prehliadok a vyšetrení v tehotenstve a tiež rámci preventívnych prehliadok, to je nie výmysel lekára.Týmto spôsobom je nastevný zdravotnícky systém na území SR.
    Ak vy požadujte častejšiu zdravotnú starostlivosť , vy ju mať môžte , avšak nie hradenú zdravotnou poisťoivňou , ale z osobných prostriedkov v niektorých zo súkromných centier.
    Avšak , je dležité tiež podotknúť, že ani kontroly plodu ultrazvukom každý týždeň nie sú pre vyvíjajúci sa plod zdravé!!!I ultrazvukové žiarenie je typ žiarenia, ktorý môže negatívne vlývať na rozvoj plodu, čiže nemyslím si, že nejaký lekár by bol ochotný v rámci svojho najlepšieho vedomia i svedomia kontrlovať plod každý týždeň počas 40t gravidity!
    Ak sa u vás jedná o habituálne potrácanie, samozrejme je na mieste realizovať kontroly častejšie, avšak určite nie každý týždeň!
    Poisťovni môžte napísať akékoľvek body-avšak väčšinu z tých ktoré spomínate si ak ich vyžadujete budete musieť zaplatiť sama!!!Prenascan ako taký napr.hodnotí len plod-konkrétne len tri gen.abnormality , vy ste uvádzala, že ste vždy o plod prišla z dôvodu inkompetencie krčka a tieto dve veci spolu týmpádom neúvisia

    Domnievam sa, že všetky vami požadované vyščetrenia môžte realizovať priamou platbou u vášho gynekológa, ak ním nie ste spokojná, vyhľadajte napr.špecializovanejšieho kolegu.

    Veľa štastia a s pozdravom

    ďakujem pekne za odpoveď. veď práve o to ide. Spomínate že ministerstvo zdravotníctva v spoluprácii s poisťovnou určujú počet kontrol v tehotenstve, a počet prehliadok. Tak aj potom vyzerá to zdravotníctvo v SR. Stačí si pustiť večerné správy a zanedbania starostlivosti tam je plno, a ani nehovoriac o kauzách a rozšafárených peniazoch v rezorte, odvolávanie vedenia, ktoré spacká všetko čo sa dá. Viete si predstaviť ako by ste ktorejkoľvek ministerke zdravotníctva ktorá by prekonala mnoho spont potratov ako jej vysvetlujete viete to sa nedá, to nebudete mať preplatená, to si hradíte sama? Viete si to reálne predstaviť?
    čo mi teda navrhujete keď chcem mať perfektnú špičkovú ztarostlivosť, ktorú si zaslúži každá žena. Viete ešte by som rada mala ďalšie deti, ale bez lekárskej špičkovej pomoci to samo moje telo nezvládne, chce to POMOC. čo by mi mohlo pomôcť mať zdravé dieťa donosené do termínu? Ako mám v prípadnom tehotenstve ja vedieť že sa mi neotvárajú pôrodné cesty v druhom trimestri? Aké časté by mali byť kontroly? Aká má byť v takto zložitom mojom prípade starostlivosť? Viete životné skúsenosti ma naučili nebyť naivnou, a spoliehať sa len na svoju logiku a zdravý úsudok, a že neexistuje cudzia osoba ani inštitúcia ktorej by záležalo na niekoho zdraví. čo by mi teda pomohlo? Naozaj opravdu pomohlo? Ďakujem

    Dobrý deň, nemusíte opakovane písať, už som vám odpísala v poslednom príspevku, ktorý ste napísala
    s pozdravom