Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • jedálniček 2 ročného

    , Autor: bbb

    Dobrý deň prajem. Chcela by som sa hlavne opýtať, ako často a v akom množstve má mať 26-mesačný chlapec v strave mäso. Zatiaľ mu varím 6-krát do týždňa (vrátane rýb) po cca 50g denne-no nezje všetko. A jeden deň je bezmasité. V jedálničku škôlok však býva za päť dní 3xmaso a 2xbezmasité. Koľko dní v týždni má mať teda maso na obed a v akom množstve?Ďakujem vopred za odpoveď.
    Tiež sa chcem opýtať na frekvenciu mlieka a mliečnych výrobkov. Každý deň vypije cca 240ml Sunar ráno, večer cca 120ml Sunar a mliečna kaša. To má z mliečnych potravín každý deň. Jogurt, termix, syry - nepapá každý deň. Stačí to?
    Ďakujem

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Mso má mať cca 200 až 250 gramov týždenne, takže nemusí to byť viac ako 4x týždenne.
    Mlieko dávate veľmi správne, cca 300 až 500 ml denne, nie viac a v tom sú započítané aj mliečne výrobky. nezabudnite na dostatok zeleniny, ovocia, oblnín - ale do dvoch rokov, ideálne do piatich rokov nie celozrnné!!!!