Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Jedálniček 9 mesačného dietata

    , Autor: janina0310

    Dobrý deň pani doktorka. Moja dcera bude mat onedlho 9 mesiacov. Od narodenia je na UM, ktoré pila s problémami od začiatku. A mame s ním problém doteraz. Chcela by som vedieť vas názor na nas jedalnicek.
    4:00- zobudí sa a vypije cca 120ml (množstvo je individuálne)
    7:00-7:30 ovocná výživa, skúšame nejaké pečivo (trosku)
    10:00 ide spat, vypije mlieko cca 120ml (vypije ho len v spánku, spi aj 2-3 hodiny)
    12:30-13:00 obed, doma varený s mäsom cca 250ml (cuketa, karfiol, brokolica, zemiak, ryža)
    16:00 jogurt, pripadne zeleninový prikrm
    19:00 mlieko cca 120ml a ide spat

    Kúpne kase neje, tie jej nechutia, banán jej nechuti, čerstvé ovocie ci uz pomixovane alebo uvarene jej vôbec nechuti, normálne ju naťahuje na vracanie, Sem tam pozuje nejaký piskot, ale to len tak pobabre. Momentálne mame problém s jedením večere okolo 16:00, vsetko odmieta, nič nechce. Vsetko s plačom. Len pár lyžičiek. Momentálne nechce mlieko ani pred spaním. Niekedy ho vypije až v spánku za 1-2 hodiny. Minule sa stalo ze zjedla o 16tej jogurt , mlieko proste nevypila len plakala. Tak aj zaspala (hladná), a potom vypila mlieko až o 4tej asi 80ml. Idu nám naraz 4 horné zuby. Neviem ci je to tým, inak zuby zvládame v pohode. Myslite ze je to jedenie dostačujúce? A tie časové intervaly? Ponúkať jedlo skôr, napr. každé 2 hodiny u nas proste nefunguje, Skorej nezje ani za nič. Zavádzanie príkrmov bolo v pohode, jedla vsetko v poriadku aj s chuťou. Pekne dakujem.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Ako som pochpila s mliekom síce boli problémy ale v zásade nepapá zle, len nekonzumuje veľa mlieka. Teraz sa však vetko papnie zhoršilo.
    Čiastočne sa to dá pripísať zúbkom.
    Dieťa v tomto veku už môže papť len 5x denne ale medzi porciami by nemalo dostať žiadne doplnky- chrumky, piškóty a podobne.
    Mlieka nemusí vypiť veľa. ráno a odpoludnia po prebudení napríklad, naiesto odpoludňajšieho môže dostať jgurt, termix ani nič na báze tvaohu do konca prvhé roka nemá konzumovať!!!!!!!!!!!
    Večer vôbec nemusí kašu, ak jej nechutí. Môže dostať zemikovú kašu urobenú s umelým mliekom alebo len s vodou, samozrejme nesolenú alebo msovozelneinový príkrm ako na obed. Niektoré mamičky ponúknu mliečnu kašu na raňajky.
    Ak bude odmieťať jedlo, teda vidíte, že málo papá, je potrebné konzultovať lekára, môže byť napríklad chudokrvná.
    Nenapísali ste, čo dobre priberá a rastie.