Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Stravovanie rocneho dietata

    , Autor: julias

    Dobry den, chcela by som sa poradit ohladom stravovania mojej rocnej dcerky. Od zaciatku podavania prikrmov velmi pekne papkala zeleninu aj ovocie. Posledne dva mesiace ma ale problem spapat akekolvek ovocie ako sladucku hrusku ci jablcko co predtym milovala. Taktiez mam problem navyknut ju na 5 jedal denne. Jej jedalnicek vyzera takto: ranajky: ovsena kasa s hruskou alebo bananom, alebo pecivo s avokadom ( po pecive je inak najstastnejsia;) , zachutili jej aj domace celozrnne bananove mafinky pripadne lievance. Desiatu nechce takmer nikdy, na obed si da vydatnu zeleninovu alebo lusteninovu polievku, ak ale spapa polievku, tak z hlavneho jedla si da uz len trochu ( ma rada kuracie, morcacie a telacie masko). Olovrant sa nam podari len niekedy, a to bud ovocne pyre s detskym keksikom ( bez cukru) alebo spaldovou piskotkou, s jogurtom zaciname len teraz po roku, kedze od malinka reagovala zle na BKM ( alergia sa ale nepotvrdila). Vecera je vacsinou 3zrrna kasa s ovocim, alebo ryzovo-quinoova kasa ( vsetko zatial nemliecne, len na vode), pripadne ked nespapa obed, ohrejem jej ho na veceru. Taktiez oblubuje hummus pripadne zltkovu pomazanku s pecivkom ( k tomu zvladne salatovu uhorku, rajciny zatial odmieta, zelene salaty som este neskusala, kedze sezona nepraje). Pred spanim este kojim, ( niekedy si este vypyta aj pocas dna) a v noci sa niekolko krat zobudi a vypyta si svoj zivy cumlik znova:) kedze iny odmieta. Zatial ani raz neprespala celu noc od 4 mesiaca. Snazim sa varit zdravo, z domacich surovin, bio surovin, co sa ovocia tyka, zmierila som sa s tym, ze zatial pozna len malo druhov, ale lokalne, kedze nerada by som jej dala supermarketove a 'bohvie kde' vypestovane. Citrusy zatial odmieta. Pije dojcensku vodu a striedavo nesladene detske caje, skusam uz aj riedene doma odstavene ovocne stavy, a to hlavne aj kvoli tomu, ze odmieta ovocie. Netusim teda ci je jej stravovanie ako ma byt, cakala by som, ze bude mat pocas dna vacsi hlad:) Je dost aktivna, uz mesiac chodi. Ma rok a mesiac, vysku 78 cm a vazi 9800gramov. Inak prospieva velmi dobre, teraz ju prvy krat potrapilo prechladnutie, inak bola doteraz zdrava. Dakujem velmi pekne.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Jedálníček má dobrý, ovocie predsa nejaké ráno spapá, nenúťte ju do neho.
    Celozrnné výrobky dieťa do dvoch rokov, ideálne do piatich rokov nemá konzumovať. Je tam pre neho veľa vlákniny a má to aj iné negatíva.
    Večer pokojne môže mliečnu kašu, z umelého mlieka alebo mliečnu rozrábanú s vodu, keďže alergiu na bielkovinu kravského mlieka nemá.
    Nerobte si starosti, že nepapá viac, deti v tomto veku veľa nepapjú, ony v tomto období zväčša ani veľa nenarastú ani nepriberú, rozvíja sa im hlavne mozgová činnosť: reč, rôzne úkony, hry. Neradi prijímajú nové druhy potravín, je to normálne, hlavne ich netreba nútiť.
    Obed by mal byť hlavne s dobrou polievkou, hustou, často v nej môžete uvariť aj mäso, ako keď bola dojča. Druhý chod je len také dopapanie,k učísa papať, papá ručičkami malé, mäkké kúsky.