Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • jedalnicek 9 mesacneho babatka

    , Autor: marykate123

    Dobry den,
    poprosila by som radu pri prikrmovani mojej 9 a pol mesacnej dcerky. Problem mam hlavne s olovrantom, od 9teho mesiaca sme postupne po lyzickach zavadzali na olovrant biely jogurt, no zhorsil sa jej po nom atopicky ekzem.
    momentany jedalnicek:

    7:30 - UM 180 ( HA mlieko)
    9:30 - vyziva s cerstveho ovocia( hlavne, jablko, hruska, banan)
    12:30 - mäsovo-zeleninovy prikrm( 30g mäsa,1 krat do tyzdna k tomu zltok)
    16:00- mliecna kasa : 150 ml HA mlieka so7-zrnnymi alebo 3-zrnnymi vlockami
    19:30: UM- 210 ml HA mlieka
    02:00: UM-180 ml HA mlieka

    alebo,

    16:00-UM-180 ml HA mlieka
    19.00- mliecna kasa : 150 ml HA mlieka so7-zrnnymi alebo 3-zrnnymi vlockami
    19:30: UM- 50 ml HA mlieka pred spanim
    02:00: UM-180 ml HA mlieka

    Neviem ci jej mam davat kasu na olovrat , alebo az na veceru, moze mat na olovrat stale len UM? Co jej mozem dat na olovrant miesto Jogurta? kolko mlieka ma vypit? mam jej skusat jogurt sem tam davat po lyzickach ,aby si nan zvykla, alebo ho uplne vypustit?

    Velmi pekne dakujem.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Má dosť veľa mlieka, ale ak papá aj ostatné bez mliečne zložky jedálníčka dobre, tak by som to neriešil. Ak nechce jogurt, respektíve je po ňom vyhádzaná, tak jej ho nedávajte, začneme postupne po lyžičkách až po dovŕšení jedného roka. Po obednom spánku na olovrant môže mať vždy mliečko, keď bude staršia napríklad pečivo alebo bábovku, teraz by za ním mohla dostať bábätkovský keksík / hero, hipp a p./
    Kašu môže pred kúpaním a pred spaním ešte mliečko. Lepšie ju to zaýti. Pred kúpaním, na večeru môže aj zeniakovú kašu.