Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • strava pre 9 mesacne babatko

    , Autor: mireille

    Dobry den, pani doktorka, chcela by som sa poradit ohladom stravy pre svoje 9 mesacne babatko. Prave sme presli z dojcenia na umele mlieko. Pediatricka mi povedala, ze kazde dojcenie (boli uz len 3 za den) mozem nahradit formulou cca 180 ml. Zda sa mi vsak, ze dcera ma toho papania hlavne poobede nasekaneho nejako vela, umele mlieko ju zasyti viac a niekedy mi napriklad vecernej kase spapa menej, lebo po poobednom mliecku nie je az taka hladna. Jej stravovaci rezim je takyto:
    06:30 umele mlieko 150 ml
    08:00 celozrnna nemliecna kasa 150 ml
    10:00 desiata - cerstve ovocie
    12:00 obed - masovo-zeleninovy prikrm cca 250-300 ml
    14:30 olovrant - polovica vyzivy a 3 piskotky
    16:00 umele mlieko 150 ml
    18:00 vecera - mliecna kasa
    19:30 umele mlieko 180 ml
    Prosim o Vasu radu ci je to v poriadku. Nerada by som ju prekrmovala ale zase ani nechala hladovat :)
    Dakujem.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Dieťa si určí samo, koľko chce papať. Naozaj však papá akosi často, hlavne odpoludnia. Neviem akú celozrnnú kašu ráno papá, ale celozrnné výrobky pre deti do dvoch rokov nie sú vhodné / ideálne až do piatich rokov by nemali konzovať tieto potraviny často, naozaj výnimočne/. Myslím, že po raňajšom mlieku by malo dieťatko okolo 9.30 dostať ovocie, okolo dvanástej mäsovozelninový príkrm, po spránku okolo tretej umelé mlieko alebo jogurt, okolo osemnásej mliečnu kau / nie celozrnnú/ a pred spaním ešte mlieko, podľa množstva , ktoré je ochotné vypiť.