Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Prikrmy a imunologicke okno (6-mesacne dieta)

    , Autor:

    Dobry vecer, pani doktorka.
    mam 6-mesacnu dcerku (narodena 12.4.2016), ktorej uz davam prikrmy od ukonceneho 4.mesiaca podla doporucenia nasej pediatricky. Dojcena bola do konca 3.mesiaca aj s prikrmovanim Nutrilonom.
    Postupne som jej uz dala na obed zeleninu, maso, na desiatu ovocie a vecer pred kupanim kasu. Rano, poobede, pred spanim a v noci jej davam UM. Od dnes som pridala aj lepok (8-zrnna nemliecna kasa; 2 kavove lyzicky primiesane do masovo-zeleninoveho prikrmu). Raz do tyzdna som jej uz 2krat dala 1/2 vareneho zltka do zeleninoveho obednajsieho prikrmu namiesto masa.
    Z ovocia zatial mala jablko, hrusku, slivky, marhule, banan.
    Zo zeleniny: mrkva, tekvica biela aj hokaido, cuketa, brokolica, karfiol, zemiak klasicky aj sladky, hrasok, zel.fazulka, cvikla, spenat, kukurica.
    Maso ochutnava morcacie, kuracie, kralicie a telacie.
    Striedam doma robenu stravu s hotovymi jedlami.
    Co dalsie by som jej este mala zaradit do jedalnicka?

    Chcem sa tiez opytat na tzv. imunologicke okno..mam teraz okrem uvedenych prikrmov dat ochutnat resp. dat jej "stretnut sa" aj s dalsimi potravinami, ktore mozu byt alergizujuce?
    Citala som, ze by dieta malo do ust dostat aj take potraviny v mnozstve "ake sa zmesti pod nechet"...
    Je to tak? Ak ano, co konkretne jej mam dat takouto formou ochutnat?
    Vopred dakujem za odpoved. S pozdravom. Denisa HB

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Ja odporúčam mäso každý deň, žĺtok dávam až po ôsmom mesiaci, od deviateho mesiaca biely jogurt. Probiotickou flórou alebo jogurtovo ovocný dezrt od nestlé. Od desiaateho mesiaca do bezmliečneho príkrnu šošovicu, červenú, lúpanú. Niektoré mamičky dávajú od jedenáseho meiaca avokado, je to ovocie, treba dať s jabĺčkom
    Netreba zase z imunologického okna obiť mýtus. Dieťa ochutnalo všetky záklané potraviny/ mäso, obilninu, ovocie, žĺtok, bielkoviu kravského mlieka, takže alergia na základné zložky potravín bola otestovaná a imunologické okno doržané. postupne dávajte rôzne druhy ovocia, zeleniny, ale jedálníček je približne takýto až do roka, potom sa zásadne zmení na domácu stravu.