Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • odmietanie jedla

    , Autor: milik

    Dobrý deň. Prosím vás o pomoc. Moja dcéra 18 mesačná odmieta jesť. hádže jedlo na zem a všetko len obrble. niečo ani neokoštuje. Problém s jedením trvá už od 7 mesiaca. Viem, že deti skúšajú, ale naša dokáže až schudnúť. a keď nechudne nepriberá. Váži 9 200 g. Už dva krát sme skončili v nemocnici na infúzkach. Verdikt bol, že špekuluje a treba ju nútiť. Skúsili sme aj to, aj keď neradi. Aj to chvíľu išlo ako tak, ale potom sa zaťala a nejedla už vôbec. Chodíme na gastro. Výsledky mala v poriadku. Berie Bekomplex a Biogaia krapky. Jej jedenie vyzerá asi takto:
    8:00 raňajky mlieko 150 ml. Sunar (Viac mlieka za deň do nej nedostanem) ani v inom poháriku,ani kakauko nič )
    Keď jem raňajky tak si NIEKEDY odkusne na koštovku.
    9:30 - 10:00 desiata banán, niekedy ho zje aj s tvarohom, alebo jablko, hrušku. Iné ovocie nechce. ani neokoštuje, nechytí do ruky..
    12:00 - 13:00 obed klasika polievka a druhé. Polievky sa ani nedotkne a z druhého si dá tak 5 cestovín suchých, alebo kúsky mäska, vyberá len zrnká ryze, kŕmiť sa nenechá. to zje asi viac keď sa v tom babre...
    15:00 - 16:00 olovrant skúšam ponúknuť mlieko, keď si upije z neho nejakých 100 ml tak jej dám jeden Marína keksík, keď mlieko odmietne tak buď má ovocie, alebo pólku palacinky, vianočku s maslom. Ale to tiež nie vždy papá.
    19:00 večera chlebík. Ľúbi iba paštékový čo samozrejme nepokladám za zdravú stravu tak jej ho nerobím často. Tým pádom je večera skoro nijaká. Mala rada HIPP výživy, ale tie už tiež nechce.
    strukoviny nelúbi tak som z nich začala robiť pomazánky. Raz chlebík zje, 3 krát nie...Nikdy neviem.
    Radila som sa už aj s psychologičkou a navrhla, aby som malej prestala cez deň robiť mlieko a nech jej ho dám večer. S týmto mám trošku problém, lebo ona večer mlieko nechce a obávam sa, že keď jej ho prestanem dávať ráno tak ho nebude už vôbec. Ďalej mi poradila aby som čakala kedy si dcéra vypýta jesť sama. to sa zatiaľ ale ešte nestalo. Aj keď hladovala, aj keď chudla Je to ťažké, pretože jej nechutí skoro nič. Ani sladké. AKo tak ten paštékový chlebík, špenát s cestovinami a vajíčkom a uhorka. Už som malú objednala aj na endokrinológiu, lebo ja sama mám zníženú funkciu štítnej žľazy tak či náhodou nemá problém aj ona. Neviem, už skúšame všetko. Prosím Vás o názor či mám skúsiť radu pani psychologičky neponúkať jej kým si nevypýta sama, aj to mlieko, alebo jej ponúkať v stanovenom čase a dúfať, že niečo zje, alebo jej porobiť švédske stoly nech si počas dňa dzobká kedy chce čo chce. Veľmi chcem svojej dcére dôverovať v tom, že vie kedy je hladná ale ja mám niekedy už pocit, že ona ten hlad necíti. Ďakujem veľmi pekne za radu.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Podľa toho, čo ste popísali, že spapá to nevidím nijak katastrofálne. určite by somnečakal, kedy si vypýta ale ani by som ju nenútila. Jednoducho 5x denne sa stoluje a dostáva jednotlivé porcie, Ráno 150 ml Sunau je super, skúste jej potom ponúknuť chlebík , vianočku, len tak na koštovku, alebo mliečnu kašu. desiata je v poriadku, keď chce len uvedené ovocie, nie je potrebné vnucovať iné. Na obed nech papá tak, ako jej chutí a samozejme je v poriadku ak si zobká, čo má rada. Odpoludnia je tiež v poriadku epertoár, ktorý udávate. Na večeru chlebík s nátierkou, ak pašétu, tak radej doma urobenú. V zásade platí, že deti medzi jedným a tretím rokom nenapajú veľa, neradi prijímajú nové druhy jedál, oni totiž ani veľa nanarastú ani nepriberú. Rozvíja sa im mozgová činnosť. Určite by som nerobila formu švédskych stolov, jedz čo chceš a kedy chceš! Mámať čas na jedenie, potom bez jedla, bez sladkostí. Na pitie ponújať vodu. Neurobe chybu s núením do jedla alebo preferovaním sladkostí,údenín a podobných nevhodných potravín. AK nebýva chorá, nechudne neprimerane / teda postupne stále viac/ nie je dôvod riešiť jedenie dieťaťa, hlavne ak je inak zdravá. Je to prechodné obdobie, trpezlivosťou sa u zdravého dieťaťa príjem astravy zlepší a hlavne stabilizuje: bude papať praviedlne aj kěmožno len obmedzený sortiment potravín.