Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Strava 16 mesacneho dietata

    , Autor: boled

    Dobry den,
    moja dcera ma 16 mesiacov. Jej stravovaci rezim je asi takyto:
    Ranajky - pecivo s maslo, zelenina a nakrajany syr,
    Desiata - ovocie, pripadne tvaroh s ovocim, jogurt
    Obed - polievka a hlavne jedlo,
    Olovrant - ovocie alebo jogurt (podla toho, co mala na desiatu)
    Vecera - bud krupicna alebo ovsena kasa alebo nejake pecivo s natierkou.

    Za den mi vypije dcera cca 500-600 ml vody (caj mi odmieta). Vzdy pred spanim sa este dojci. Potom sa pocas spanku este zobudi na jedno dojcenie a asi hodinu pred rannym vstavanim sa este dojci.

    Chcela by som sa Vas spytat, je jej prisun tekutin a hlavne mlieka (mliecnych vyrobkov) dostatocny alebo je este potrebne jej davat pocas dna flasu s mliekom (poprípade ake- kravske alebo UM?).
    Velmi pekne Vam dakujem za odpoved

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Dieťa v tomto veku by malo vypiť cca 350 ml mlieko až 500 ml mlieka, počíta sa do toho aj jogut, syr a mliečne výrobky.
    Ak je aj kjená, predpokladám, že mlieka má dostatok. Ak by ste mlieko chceli doplniť aj ďalou mliečnou porciou , do troch rokov to má byť určite umelé mlieko, formula.
    Diea má piť kvalitnú, nezávadnú, čistú vodu. Treba mu pitie ponúkať, zväčša si samé nevypýta. Má vypiť asi 200 ml vody za deň pi bežnej záťaži a ak je zdavé. Horúčka, hnačkovité ochoenie, vracanie porebu tekutín, teda vody, zvyšujú.