Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • čím nahradiť mlieko na raňajky

    , Autor: jarka83

    Dobrý deň. Prosím o radu. Čím nahradiť mliečko na raňajky 8,5 mesačnému synovi? Nikdy nebol veľký jedák,čo sa mliečka týka,ale za posledný týždeň je to ešte horšie. V noci okolo 4 sa zobudí a dávam mu mliečko,ale vypije len cca 120 v lepšom prípade 150 ml. Potom ráno okolo 7.30 raňajky - mlieko ale v poslednej dobe vypije len okolo 20-30 ml a už viac nechce. Potom okolo 10.00 ak nespí papá ovocnú výživu cca 100 g s namrvenou detskou sušienkou. Čerstvé ovocie mu veľmi nechutí,ak spapá tak len 30-40 gramov jablka,alebo bananu alebo hrušky. Na obed má mäsovo-zeleninový príkrm -raz do týždňa má uvarený žĺtok. Príkrm spapá skoro vždy bez problémov 200g. Na olovrant má biely jogurt -spapá okolo 100 g. Na večeru kašu - ale taktiež v poslednej dobe vymýšľa donedávna spapal bežne 180 ml teraz som rada keď zje 100ml. Len doplním, že sa narodil mesiac skôr s váhou 2500g. Teraz má 8kg,ale za posledný mesiac pribral len 200g. Doteraz pil mlieko Nutrilon HA ale keďže znáša bielkovinu kravského mlieka v jogurte, tak uvažujem nad prechodom na obyčajný Nutrilon. Myslíte, že môže pomôcť zmena mlieka? Alebo čím nahradiť raňajky? Ďakujem na odpoveď.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Môžete pokojne prejsť na bežný nutrilon.
    Aj ráno mu môžete ponúknuť jogurt alebo mliečnu kašu.
    Odpoludnia po spánku bymožno vypil radšej mlieko ako jogurt.
    Večernú mliečnu kašu podávajte ale môžete junahradiť aj zemiakovou kašou s umelým mliekom.
    Sú deti, ktoré mlieko veľmi nemusia, ak má však dieťa dostatočnú, správnu výživu / ani keď má žĺtok, netreba vynechať mäso/, nemusíte sa stresovať, že vypije menej mlieka.