Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • jedalnicek 20 mes. dietata

    , Autor: klausik

    Dobry den pani doktorka.
    Moje dve dvojcata 20 mesacne odmietaju jest jogurty, namiesto toho si vypytaju umele mlieko. Je to v poriadku? Kravske vobec nechcu pit.Piju ho velmi radi a to rano, poobede a vecer pred spanim. Jedalnicek
    Rano: chlebik s maslom, tvrdym syrom a paradajkou
    doobeda: ovocie
    obed: polievka zeleninova alebo zeleninovo masova
    niekedy zjeda aj komplet druhu navarenu porciu
    poobede: mlieko 180 ml a za ca 2 hod ovocie
    vecer: ak zjedli na obed len polievku tak vecer maju navarene druhe jedlo ak sa na obed najedli dosyta tak vecer si pytaju len chlieb s maslom, syrom a paradajkou a po 1 hod. 180 ml umeleho mlieka.
    Je v poriadku takyto jedalnicek? A mozu deti v tomto veku sladkosti? Tazko sa v dnesnej dobe sladkostiam vyhnut(velka noc, mikulas, navstevy.....)
    Velmi pekne dakujem za vasu odpoved.
    S pozdravom Andrea

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Jogurt nie je povinnou súčasťou jedálníčka. Netreba ho dávať, keď ho deti nechcú. Kravské mlieko zo siete potravín do troch rokov ako mliečnu porciu vôbec neodporúčam. Deti vedia, čo je dobré. Jedálníček je dobrý, len pozor na ovocie večer, aby nenafukovalo, je lepšie ho podávať dopoludnia. Syry do dvoch rokov len čerstvé, typu lučina, nie tavené. Sôadkosti ja osobne nevylučujem, ale: nie trvanlivé typu tatranka, brumík ale ideálne doma pripravené. Taktiež ich deti nemajú jesť medzi jednotlivými prociami. Občas sladké jedlo môže byť súčasťou obeda / po kvalitnej polievke s masom/ alebo olovrantu po mlieku.