Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Hrcka po ockovani DiTePer

    Dobrý deň, môj syn ako 18 mesačný dostal poslednú tretiu dávku DiTePer, na ktorú dostal reakciu a nožička mu napuchla a vytvorila sa mu tam hrčka, ktorá sa nevstrebala. Chodili sme na pravidelné USG kontroly, a podľa tej poslednej sa mu hrčka trošku zmenšila, no vyzerá, že "kalcifikuje", že už mu v nožke ostane. Je to už päť mesiacov od očkovania. Pred pár dňami nám to troška začervenalo, tak som to miesto namastila octanovou masťou a ono vybledlo. Naša lekárka nemá vo svojej evidencii ďalšie dieťa s takouto diagnózou a tak nemá s takým niečim skúsenosti.
    Chcela by som sa opýtať, či máte s niečím takým skúsenosť a ako sa to potom rieši, pretože v najhoršom prípade môže tkanivo v okolí "hrčky" začať zle reagovať na "cudzie teleso". Odporúčali by ste chirurgický zákrok, aby sa hrčka odstránila a minimalizovali sa riziká v budúcnosti?
    Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Ani ja som sa s takouto konkrétnou situáciu nestretla. pozorujem občas začervenaie, zatvrdnutie v mieste vpichu, ktoré výnimočne pretrvávalo aj viac týždňov. Je potrebné reakciu naďalej sledovať, konzultovať s chirurgom eventuálne aj imunologom alebo v ambulancii pre komplikácie očkovania volila by som konzervatívny postup. teda zatiaľ nezasahovať chirurgicky. Ak však bude miesto opakovane dráždené eventuálne aj esteticky prekážajúce, je na mieste kalcifikát vybrať.