Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • žtačka

    Neviem či som očkovaná proti žltačke,lepšie povedané neviem kedy naposledy a neviem kedy bolo skončené povinne očkovanie.Môj lekar mi povedal že to nevie vyčítat s karty.Bohužial mám ranku na jednej aj na druhej ruke a na to stačí zrejme poskodena rukavica.Pred nastupom do prace ma nikto neupozornil do čoho idem,ani agentúra mi nič nepovedala o stavoch pacientov v domacnosti.Chcela by som vediet čo môžem proti agenture urobiť ak budem nakazena?dakujem.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Ak nemáte v zmluve, že ste neboli poučená o nutnosti prevencie proti hepatitide B pri vašej činnosti, neboli ste povinná riešiť očkovanie a zamestnávateľ asi porušil nejaké pravidlá. To je forensná stránka veci. V každom prípade aby ste sa chránili je dobré sa zaočkovať proti žltačke typu A a B je možné v jednej dávke vakcíny, existuje normálna forma očkovania, tam sú tri dávky prvá o mesiac druhá o päť mesiacov tretia alebo zrýchlená forma, prvá, 7.deň druhá 21.deň tretia a o rok štvrtá dávka. Ak už v opatrovateľstve aktívne pracujete, odporúčam druhú verziu. Ak by ste chceli zistiť, či ste boli očkovaná, je možnosť si nechať vyšetriť protilátky / platí sa to/ ale ak máte viac ako dvadsať rokov, tak ste očkovaná proti žltačke v rámci povinného očkovania nebola.