Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • očkovanie v Rusku

    Moju 5 ročnú dcérku som prihlásila do škôlky v Rusku. Podmienkou bolo však pred nástupom očkovania. Dala som im na preskúmanie očkovací preukaz, kde boli všetky povinné očkovania, ktoré vyžaduje zdravotníctvo v SR. Preštudovali si ho, ale aj tak ju preočkovali pravdepodobne aj na TBC (robili jej test na pliecku). Budeme tu pravdepodobne ešte rok a zase mi v škôlke hovorili, že idú preočkovávať na TBC, že u nich sa robí očkovanie každý rok. Je vhodné opakovať očkovanie a teda spoľahnúť sa na ruských pediatrov ? Môžu vzniknúť reakcie na opätovné preočkovávanie v jej veku ?

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Situácia s tbc je iná v Rusku ako u nás. Ak má 5 rokov a narodila sa na sLOVENSKU, URčITE BOLA OčKOVANá. aK PRED OčKOVANíM ROBILI TEST A NEMALA PROTILáTKY, NEBOL PROBLéM JU ZAOčKOVAť. PRI ďALšOM POSTUPE BY SOM V KAžDOM PRíPADE PREDPOKLADALA, žE ZNOVA SPRAVIA TEST čI Má PROTILáTKY / DO PREDLAKTIA, VPICH A O 72 HODíN ODčíTANIE/ LEN V PRíPADE NEGATíVNEHO TESTU / TEDA NEMá PROTILáTKY / SA OčKUJE.