Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Rota teq

    , Autor:

    Dobry deň. Dnes som bola so synom na prvej dávke očkovania proti rotavirusom. Maly pekne prehltol celú dávku bez problemov, ale do 10min.si grckol. Doktor nám povedal, že už by to malo byt nižšie a že účinná látka už nemala vyjst. Aka je doba vstrebania ucinnej latky? Bolo toto ockovanie vôbec efektné?

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Určite bolo efektné. Očkovanie a ochrana je sprostredkované cez IgA a sú to slizničné imunoglobulíny, takže stačí kontakt očkovacej látky so sliznicou zažívacieho treaktu, a to už pri prehĺtaní látky a dochádza k povzbudenie a navodeniu ochrany.Preto sa podávajú dve alebo tri dávky / podľa druhu očkovacej látky/ , aby sa imunita opakovane podporovala.