Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Prechod z vakciny Synflorix na Prevenar 13

    , Autor: janka-tt

    Dobry den pani doktorka,
    Chcela by som sa opytat, ci je mozne prejst po 2 davkach vakciny Synflorix, podanych v 3. a 4. mesiaci, na Prevenar 13 (bol by podany v 10. mesiaci).
    Dakujem

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Každá z vakcín je inak tvorená, má iný nosič, Synflorix obsahuje 10 typov pneumokoka, Prevenar 13, takže po podaní jednej dávky prevenaru v desiatom mesiaci by nebola zabezpečená ochrana proti trom typom naviac. Odporúčam očkovanie dokončiť treťou dávkou synflorixu a v prípade, že chcete zvýšiť obranyschopnosť organizmu proti ďalším trom typom pneumokoka, jemožné po druhom roku života dieťa preočkovať jednou dákou vakcíny prevenar 13, ktorá zabezpečí ochranu proti ďalším trom typom pneumokoka , obsiahnutým vo vakcíne.