Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Ockovanie proti meningitide typu C

    , Autor: marykate123

    Dobry den,
    moja 13 mesacna dcerka ma byt onedlho zaockovana proti meningokokom vakcinou NeisVac-C ( nakolko zijeme v Nemecku, tu patri toto ockovanie medzi povinne ockovania).
    Chcela by som sa spytat, ci nie je vyhodnejsie ju dat zaockovat kombinovanou očkovacou látkou- Nimenrix (rovno proti skupinam A,C,W135, Y) ?
    Viem , ze napriklad v cesku a na slovensku sa ockuje prave touto latkou. Je na slovensku a v cesku castejsi vyskyt Meningitid typu A, W135, Y ako napriklad v nemecku?

    Bolo popisane vacsie Riziko komplikacii po ockovani Nimenrixom ako NeisVac-C vakcinou?

    Za skoru odpoved velmi pekne DAKUJEM a prajem pekny den.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Určite by som nechala dieťa zaočkovať Nimenrixom. Meningitida typu A sa častejšie vyskytuje v Afrike a východnej Ázii, W je ochorenie pútnikov do Mekky a Y sa vyskytuje celosvetovo. U nás je najčastejší typ C / podobne aj v Nemecku/ a taktiež typ B/ očkuje sa očkovacou látkou Bexero/.