Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Ktoru vakcinu proti meningitide?

    Dobry den,zijeme v Irsku a dceru mam dat ockovat proti meningitide typu C.Viem, ze na SK prichadza nova vakcina Nimenrix proti men. C, A, W, Y. Neviem sa rozhodnut, ktorou vakcinou mam dceru dat ockovat, ci len proti C alebo tou novou. Ktore typy meningitidy sa najcastejsie vyskytuju v Europe, odporucili by ste mi skor chranit dceru proti viac typom meningitid ako len C? Zaroven by ma zaujimalo, ci sa uz ockuje novou vakcinou a kolko ludi nou mohlo byt zaockovanych? Obavam sa, ci mam doverovat vakcine, ktora este nie je v praxi preverena. Ak som dobre pochopila, je uplne novo vyvinuta. Co by ste mi odporucili vy? Dakujem.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Nimenrix sa aplikuje až po prvom roku veu. V Írsku sa očkujú kojenci, je tam výskyt meningitidy častejší, u detí je častejšie typ C / častý je aj typ B ale proti nemu nemáme očkovaciu látku/ takže očkujte tak ako je to v Írsku doporučené menigitidu C. Nimenrix sa môže doočkovať neskôr, napríklad aj pred začiatkom puberty.
    Nimenrixom očkujeme až na mierne zvýšenú teplotu / u vlstného vnuka/ som žiadne vedľajšie reakcie nepozorovala.