Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Očkovanie proti meningitíde

    Chcela by som sa spýtať, či je potrebné zaočkovať dieťa zvlášť aj proti meningitíde, ak dieťa bolo minulý rok zaočkované Prevenarom proti pneumokokom?

    Okrem to by ma zaujímalo, kedy je najlepšie začať očkovanie proti kliešťovej encefalitíde a či sa dá očkovať naraz aj proti límskej borelióze?

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Proti limskej borelioze sa nedá očkovať. proti kliešťovej encephalitide sa začína očkovať kedykoľvek, najvhonejšie je v septembri.
    Meningitídu spôsobujú rôzne mikroorganizmy, z baktérií najčastejšie hemofilus a pneumokok u detí / proti tým sú očkovaní/ a potom samozrejme meningokoky. Dá sa očkvať proti A a C. Neochorie určite ten, kto je očkovaný.