Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • ako ucinne je jedno ockovanie?

    Obe moje deti (teraz 3,5a 8) boli ockovanie proti ovcim kiahnam. Mladsi syn v 17 mesiacoch kombinovanou vakcinou a starci uz tou jednozlozkovou.
    Bolo to pred 2 rokmi.
    Aky je ucinok proti ovcim kiahnam po pouziti jednej vakciny?
    Je vakcina so stalym ucinkom, alebo ju bude treba preockovat este raz (napr u starsieho syna v 11 roku ked bude preockovani proti mumpsu atd...)

    Dakujem

    Silva

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Po zaočkovaní jednou dávkou vakcíny je ochrana asi na 85 percent, že kiahne nedostanú. Videla som už prebiehať aj kiahne u jedenkrát zaočkovaného dieťaťa / mal ich jeho nezaočkovaný súrodenec/ a dieťa malo asi 8 typických vyrážok, žiadnu teplotu a minimálne svrbenie, teda veľmi ľahký priebeh/. odporúča sa na zvýšenie imunity takmer na sto percent / ako pri prekonaní kiahní/ preočkovanie po šiestich týždňoch až šiestich mesiacoch / ale aj kedykolvek neskôr, kým eventuálne kiahne dieťa nedostane/. Vo vašom prípade staršieho syna je možné takto zaočkovať naozaj v jedenástich rokoch pri preočkovaní mumpsu, ružienky a osýpok a maldšieho syna kedykolvek jednozložkovou vakcínou.