Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • vakcína

    dobry den,p. Dr. chcem sa spytat, ci je ockovanie proti ovcim kiahnom celozivotne, pripadne ci je tam riziko, ze by to dieta aj po zaockovani dostalo v nejakej lahsej forme? mam totiz zaujem dat zaockovat obe deti, chlapec 5 rokov, dievca 1rok. chlapec navstevuje MŠ. su deti chranene proti infekcii aj po podani prvej vakciny, alebo je tam moznost ze kiahne dostat mozu? kvoli tomu, ze je tam polrocny odstup medzi davkami.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Odstup medzi dávkami je 6 týždňov až 6 mesiacov. Začiatok ochrany proti ochoreniu začína 6 týždňov po prvej dávke. Ak je dieťa očkované jednou dávkou je chránené asi na 85%, ak by dostalo ochorenie / opakovane som to videla/ bolo ochorenie mierne, bez teploty, s niekoľkými vyrážkami. V každom prípade však dieťa má liečebný režim 14 dní.
    Po dvoch dávkach sa predpokladá celoživotná ochrana, pretože sa očkuje živou oslabeným kmeňom obsiahnutým vo vakcíne. V medicíne nič neplatí sto percentne, takže nevylučujem možnosť ochorenia, ale je to málo pravdepodobné. Taktiež skúsenosti s očkovaním sú asi dvadsať ročné, takže aj odborné zdroje uvádzajú, že dĺžka ochrany nie je známa. Ale z charakteru očkovania predpokladáme dlhodobú ochranu.