Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • prvé očkovanie v 5mesiaci?

    , Autor: misik251

    Dobrý deň . chcela by som sa spýtať moja dcérka ide mať za dva týždne 5mesiacov a ešte ani raz nebola zaockovana koli tomu že je stále chorá. Neviem teda že dokedy treba dieťa zaočkovať? Nevadí to keď až tak neskoro? Ďakujem

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Dieťa je potrebné zaočkovať od tretieho mesiaca ako najskô sa len dá, ak to jeho zdravotný stav dovoľuje. Neviem, aké ochorenia prekonáva ale skutočnou kontraindikáciou, zamedzením, očkovania je len vysoká teplota, závažné akútne ochorenie/ hnačka, zápal pľúc a horných dýchacích ciet. Neverím, že má celé dva mesiace takéto závažné ochorenia. V každom prípade o očkovaní rozhoduje lekár, ktorý dieťa pozná a vyšetrí. Samozrejme, že očkovanie je možné začať kedykoľvek, ako udávam podľa zdravotného stavu, ale neočkované dieťa je ohrozené mnohými závažnými ochoreniami.