Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Vakcina PANENZA

    Dobry den,

    prosim Vas o radu, ci je vhodne dat sa zaockovat proti chripke, ak som tehotna?

    Myslim, ze by mala byt pouzita vakcina PANENZA, pricom v prilohe rozhodnutia o registracii vakciny je uvedena info.:
    "V súčasnosti nie sú dostupné žiadne údaje o použití očkovacej látky Panenza počas tehotenstva. Údaje získané z očkovania gravidných žien rôznymi inaktivovanými sezónnymi očkovacími látkami bez adjuvantov nenaznačujú malformácie ani fetálnu alebo neonatálnu toxicitu. Panenza sa môže použiť u tehotných žien bez ohľadu na štádium tehotenstva, ak sa očkovanie považuje za nevyhnutné. Panenza sa môže použiť počas dojčenia."

    Zároveň je uvedené aj zloženie vakcíny, kde je uvedený aj zoznam pomocných látok vakcíny PANENZA:
    tiomersal
    chlorid sodný
    chlorid draselný
    dihydrát hydrogenfosforečnanu sodného
    dihydrogenfosforečnan draselný
    voda na injekcie

    Podla info. o testovani vakciny, nebola vakcina PANENZA testovana na tehotnych zenach a obsahuje adjuvant tiomersal,...je zarucena bezpecnost vakciny bez vedlajsich ucinkov?

    Dakujem Vam za skoru odpoved.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Testovanie akýchkolvek liekov aj vakcín na tehotných ženách sa nerobí z etických dôvodov. Vieme však, že prekonanie vírusového ochorenia, aj chrípky v raných štádiách tehotenstva ohrozuje plod poškodením na druhej strane sú často očkované ženy v ranom štádiu tehotenstva, kedy o ňom ani nevedia a nikdy neboli zistené v tejto súvislosti žiadne poškodenia plodu. Skúsenosti ukazujú, že tehotné ženy sú aj pandemickou chrípkou ohrezené na živote alebo komplikáciami chrípôky. Z týchto empirickcýh dôvodov sa pristúpilo k očkovaniu tehotných žien. Adjuvantné látky sa vo vakcíne vyskytujú v tak malom množstve, že nijako nehorozujú / podľa literárnych údajov/ plod ani matku.