Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • ovčie kiahne - vakcína Varilix

    Dobrý deň,
    dala som našu dcéru zaočkovať proti ovčím kiahňam. Vakcínou Varilix, riadne v vtermíne, reakciu sme žiadnu nezaznamenali. Do konca októbra máme termín na doočkovanie druhej "dávky" Varilixu.
    Moje otázky sú:
    - či bez tohoto doočkovania je 1. časť očkovania neúčinná, alebo je účinná iba na niekoľko percent? (koľko?)
    - aké sú vaše skúsenosti s Varilixom? Máme to "dokončiť", aké sú Vaše odporúčania?
    Ostala som trochu neistá z toho doočkovania, keď sa prezentuje aj dosť negatív očkovania všeobecne.
    Ďakujem srdečne za info.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Očkovanie proti ovčím kiahňam už po prvej dávke zabezpečuje ochranu proti tomuto ochoreniu, cca na 85 percent. Ak by dieťa aj ochorelo, priebeh ochorenia je mierny. Podľa posledných odporúčaní sa aj deti odporúča preočkovať aj druhou dávkou vakcíny.Zvýši sa tým ochrana proti ochoreniu takmer na sto percent.
    Očkujem viac vakcínou MMRV, teda tou, ktorá v jednom vpichu zabezpečuje aj ochranu proti ďalším trom vírusovým ochoreniam. S vakcínou varilrix očkujem tiež opakovane, niekedy aj mamičky, ktoré neprekonali v detstve ovčie kiahne. zatiaľ som nezaznamenala žiadne vedľajšie nežiadúce reakcie.