Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Vitamin D a K

    , Autor: majkamac

    Dobry Den
    Rada by som sa opytala ako je to s Vitaminom D a K. Zijeme v Anglicku a mala ma 4 mesiace. Kazdeho lekara som sa pytala ci sa maju podavat vitamin d kvapky a kazdy mi povedal ze nie pretoze umele mlieko to obsahuje (mala je na umelom mlieku). Nejde mi to do hlavy pretoze viem ze na Slovensku sa to dodava aj na to umele mlieko. Ak je to teda potrebne vedeli by ste o nejakych kvapkach ktore je mozne zohnat pre deti od 4 mesiacoch v Anglicku? Viem ake su priznaky ak dojde k deficitu vitaminu d, moze sa nieco stat ak dieta dostane viac ako je potrebne? nase umele mlieko aptamil obsahuje 1.2ug vitaminu d3 a 4.4 ug vitaminu k1....
    Budem vdacna za vasu odpved
    Marianna

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Vitamin K nie je potrebné podávať, aj u nás sa podáva len do troch mesiacov kojeným deťom.
    Vitamín D je potrebné podávať deťom najmenej do 18 mesiacov dve kvapky, teda 800 j. Denne. Neskôr podávame vždy vitamín D alebo rybí tuk v zime od novembra do marca. Predpokladám, že by aj v Anglicku mohli mať preparát Jamesson vitamin D , je kanadský,