Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Lieky na alergiu počas dojčenia

    , Autor:

    Dobrý deň, mám 6-mesačnú dcérku, ktorú ešte pomerne často kojím počas dňa aj v noci, i keď sme príkrmy zaviedli už dávnejšie. Som alergička (senná nádcha) a túto sezónu sa snažím vydržať bez liekov. Moja alergologička mi odporúčala preplachovať nos a oči s tým, že keď už bude veľmi zle, mám si nasadiť Claritine. Nechcem malinkú dopovať liekmi, no stav je už dosť zlý. Začínajú mi už aj kožné prejavy (svrbenie, vyrážky väčšinou na miestach, kde je pokožka citlivejšia) a občas cítim nutkanie na kašeľ, čo som doposiaľ nemala. Bez liekov to už asi nepôjde, no rada by som sa poradila, či by nebolo lepším riešením nasadiť si Fenistil kvapky. Tie môžu užívať aj detičky, dokonca aj dlhodobo, no zostala som prekvapená, keď som sa v príbalovom letáku dočítala, že počas dojčenia sa neodporúčajú. Ako to, prosím, je? Ďakujem.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Niektoré lieky majú odporučenie nekonzumovať počas dojčenia hlavne preto, že štúdie na dojčiacich matkách neboli robené, nerobia sa, pretože je to neetické. Z účinkov lieku však vieme, že mnohé lieky dojčiacu matky úžívať môžu, samozrejme snažíme sa, aby dojčiacu matky užívali len nevyhnutne potrebné lieky. Takým sa momentálne javí pre vás aj antihistaminikum, liek proti alergií. Učíte by som nešla do fenistilu, má aj utlmujúce účinky. Odporúčam užívať ktroýkoľvek modený preparát, xyzal, Aeius, ClarisImpact.Samozrejme poraďte sa so svojim alergológia.