Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • protilatky v materskom mlieku

    , Autor: Ancus

    Dobry den prajem. Som matkou 10-mesacneho syna, narodeneho predcasne v 31. tyzdni, ktory prekonal RS virus (ako 1,5-mesacny). Mlieko si odsavam elektr. odsavackou, co je technicky aj casovo narocne, zvazujem, ci prestat odsavat a chcem sa teda spytat, ci su v mojom mlieku este nejake protilatky, ktore by mohli pomoct jeho imunite, napr. aj proti RSV virusu? Resp. o co je moje mlieko lepsie ako umele, ked berieme do uvahy synov vek a fakt, ze mlieko odsavam (citala som, ze pri dojceni sa zlozenie mlieka prisposobuje potrebam dietata, ale ja ho nedojcim). Dakujem.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Materské mlieko je vždy najlepšei, aj keď sa odsáva a podáva fěaškou. Samozrejme, že obsahuje aj protlátky, ktoré ho chránia pred roznymi infekciami, hlavne materské mlieko je najlepšie imudomodulans v zmysle posilňovania imunity. Chápe, že odstriekavanie je časovo náročné ale určite by som dieřatku dopriala materské mlieko do jedného roka. Následne do troch rokov by mal mlieko ako samostatnú mliečnu porciu / ráno, odpoludnia, večer, poděa toho ako je zvyknutý/ podávala umelé mlieko, formulu.